ترامپ قانون حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ را امضا کرد

ترامپ قانون حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ را امضا کرد
پنج‌شنبه 7 آذر 1398 - 03:39

به رغم مخالفت شدید پکن، رئیس‌جمهور آمریکا قانون مصوب کنگره این کشور در حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ را امضا کرد.

العالم-امریکا

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به‌رغم مخالفت جدی پکن، قانون مصوب کنگره این کشور در حمایت از اعتراضات هنگ‌کنگ را تایید کرد. این در حالی‌ست که چین و آمریکا درصدد رسیدن به توافقی برای پایان دادن به اختلافات تجاری با یکدیگر هستند.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین بعد از شرکت در نشست وزرای خارجه عضو گروه ۲۰ به میزبانی شهر «ناگویا» در ژاپن تاکید کرده بود که «هنگ‌کنگ بخشی از چین باقی می‌ماند».

هنگ‌کنگ تا سال ۱۹۹۷ تحت حاکمیت انگلیس قرار داشت. از آن سال حاکمیت چین بر این منطقه اعاده شد، اما ساختار سیاسی این منطقه همچنان دست‌نخورده باقی مانده و اصطلاحا شرایط «یک کشور، دو سیستم» در روابط میان پکن و هنگ‌کنگ برقرار است. این منطقه از لحاظ نظام سیاسی در امور داخلی مستقل است و صرفا در سیاست‌های کلان نظامی و امنیتی از پکن پیروی می‌کند.

این منطقه از پنج ماه پیش درگیر بحرانی است که با اعتراض به قانون استرداد مجرمین به خاک اصلی چین آغاز شد. بر اساس آن هنگ‌کنگ می‌توانست برخی مجرمین را برای ادامه محاکمه یا اجرای مجازات، به سرزمین اصلی چین بفرستد. هرچند آن قانون اکنون به طور کلی کنار گذاشته شده، اما اعتراضات در این منطقه ادامه دارد و در هفته‌های اخیر رنگ آشوب و خرابکاری به خود گرفته است. برخی از معترضین نیز در تلاشند که هنگ‌کنگ را به‌طور کلی از چین جدا کنند، چیزی که وزیر خارجه چین در مورد آن هشدار داده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها