نگرانی فزاینده مصر از افزایش نفوذ ترکیه در لیبی

نگرانی فزاینده مصر از افزایش نفوذ ترکیه در لیبی
شنبه 7 دی 1398 - 16:38

مطبوعات مصری در روزهای اخیر، سفر رئیس جمهور ترکیه به تونس و مواضع او در قبال لیبی را با نوعی نگرانی بازتاب داده‌ و درباره نفوذ این کشور در لیبی هشدار داده‌اند.

العالم - مصر

مطبوعات مصری،‌ سفر اخیر رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهور ترکیه،‌ به تونس و مواضع وی در قبال لیبی را با نوعی نگرانی بازتاب داده‌اند؛ آنچنان که برخی از آنها درباره نفوذ فزاینده این کشور در لیبی هشدار داده‌اند.

در همین ارتباط، روزنامه «مصری الیوم» امروز شنبه در یادداشتی به قلم «عباس الطرابیلی»‌ تحت عنوان «تلاش اردوغان برای نجات السراج»، اردوغان را «سلطان جدید ترکیه» و قطر را «شیخ‌نشین» نامید و در مقابل از شبه‌نظامیان شمال شرق لیبی به نام «ارتش ملی لیبی» نام برد.

مصری الیوم به کمک‌های تسلیحاتی ترکیه به دولت «وفاق ملی در شمال غرب لیبی اشاره کرد و نوشت: «سلطانِ جدید ترکیه برای کمک به فائز السراج و جلوگیری از آزادسازی طرابلس از سیطره شبه‌نظامیان تروریست، تلاش زیادی کرده است که در ابتدا، به صورت پنهانی انجام می‌شد -خواه با تسلیحات سبک یا با حمایت مالی شیخ‌های قطر-. هنگامی که حمله‌های ارتش ملی لیبی برای آزادسازی طرابلس و بازگرداندن آن به آغوش میهن شدیدتر شد،‌ در همین هنگام، چهره پلید سلطان [اردوغان] و دنباله‌رو وی تمیم [امیر قطر] نیز نمایان شد».

مصری الیوم در ادامه با اشاره به توافق‌های صورت گرفته میان ترکیه و لیبی، نقش فایز السراج رئیس‌جمهور این کشور را در توافق با ترکیه، «خیانت» خواند و در ادامه با ابرازنگرانی از ورود نظامی مستقیم آنکارا به موضوع حمایت از طرابلس، نوشت: «سراج با این توافق به ترکیه اجازه می‌دهد در خاک این کشور حضور نظامی پیدا کند».

این روزنامه به قاهره نیز هشدار داد و مدعی شد: «توافق‌های اخیر ترکیه و طرابلس تلاشی است برای کشاندن ارتش مصر به باتلاق لیبی و اینجاست که ابعاد توطئه ترکیه علیه مصر نمایان می‌شود».

روزنامه «الوفد» نیز در یادداشتی به این موضوع پرداخت و از افزایش همکاری آنکارا و طرابلس ابراز نگرانی کرد. الوفد با اشاره به سفر اخیر اردوغان به تونس، که بلافاصله پس از پایان انتخابات این کشور صورت گرفت، نوشت «ترکیه بنا دارد تونس را به ائتلاف اخوانی‌ها بکشاند؛ ائتلافی که اعضای آن را قطر،‌ ترکیه و شبه‌‌‌نظامیان طرابلس تشکیل می‌دهند».

در این یادداشت که با تیتر «ترکیه... تونس و الجزائر» روز جمعه (دیروز) منتشر شده، حزب النهضه آلت دست اردوغان معرفی شده و آورده است: «اردوغان می‌داند که حزب حاکم در تونس یعنی النهضه یکی از ابزارهای اوست که تمام اعضای آن و حتی هم‌پیمانان آن تحت کنترلش هستند».

این یادداشت در ادامه مدعی انتقال داعشی‌ها از نقاط دیگر به لیبی شد و افزود: «اردوغان و دنباله‌روهای او یعنی کسانی که خیر و صلاح مردم لیبی را نمی‌خواهند،‌ بنا دارند با انتقال هزاران داعشی و القاعده‌ای از سوریه و خود ترکیه [به لیبی]، یک حکومت تروریستی در این کشور بنا کنند».

این روزنامه مصری در ادامه با «اشغالگر» خواندن اردوغان تاکید کرده است که اردوغان قصد دارد، «استعمار عثمانی» را احیا کند.

روزنامه «الشروق» مصر نیز از دیگر مطبوعات این کشور است که از حضور ترکیه در عرصه لیبی ابراز نگرانی کرده و تسلط احتمالی ترکیه بر لیبی را به معنای «محاصره جنوب اروپا» دانست.

الشروق تحت عنوان «اگر اردوغان کنترل لیبی را به دست بگیرد» به نقل از یکی از سیاستمداران سرشناس جهان عرب بی‌آنکه نام او را فاش کند، نوشت: «موفقیت اردوغان در حمایت مالی از دولت السراج، که گروگان اردوغان شده است، به این معناست که او جنوب اروپا را محاصره می‌کند همانطور که با مسئله مهاجران آن را از شرق محاصره کرده است».

این سیاستمدار در ادامه با اشاره به خطرات حضور اردوغان در لیبی عنوان کرده است که «در ارتباط با مصر و مناطق عرب‌نشین، آنچه اخوان نتوانست در مصر ایجاد کند، اردوغان سعی خواهد کرد آن را در لیبی جبران کند».

روزنامه شروق در این یادداشت تاکید کرده است که این سیاستمدار اطلاعات ارزشمندی در اختیار دارد که مستقیم آنها را از مقامات بالا دریافت کرده است.

این سیاستمدار «بزرگ» در ادامه توضیح داده است که شاید اقدام‌های اردوغان چرایی حمله‌ دائم و شدید به عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر، را بخوبی توضیح دهد. این سیاستمدار بر این باور است که «تثبیت اخوان در لیبی می‌تواند باری دیگر زمینه را برای بازگشت این گروه به مصر فراهم کند».

روزنامه الشروق نیز همچون روزنامه الوفد بر این باور است که اردوغان برای تحقق اهداف خود در لیبی، نیروهای خود را از منطقه و بویژه عراق و سوریه به لیبی خواهد آورد.

روزنامه الشروق در پایان ذکر کرده است که ترکیه با سوء استفاده از ضعف دولت السراج در مقابله با محاصره شبه‌نظامیان شرق لیبی موسوم به «ارتش ملی» او را «وادار» به امضای تفاهم‌نامه کرده است.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها