افزایش موج اسلام هراسی/ مکرون ورود مبلغان دینی به فرانسه را ممنوع کرد

افزایش موج اسلام هراسی/ مکرون ورود مبلغان دینی به فرانسه را ممنوع کرد
چهارشنبه 30 بهمن 1398 - 14:25

امانوئل مکرون بدون اشاره به افزایش موج اسلام‌هراسی در فرانسه، با هدف آنچه جلوگیری از مداخله خارجی و ترویج افراط گرایی در کشورش اعلام کرده، از مقامات دولتش خواسته است مانع ورود مبلغان دینی از جمله مبلغان اسلامی به فرانسه شوند.

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش روز چهارشنبه شبکه فرانس ۲۴، امانوئل مکرون از اجرای تدابیری خبر داده که به موجب آن برنامه ای که به کشورهای خارجی اجازه می داد مبلغان دینی را بدون نظارت فرانسه ، به این کشور اعزام کنند، متوقف می‌شود.

وی یکی دیگر از اهداف این اقدام را مقابله با خطر "تجزیه‌طلبی" و "جدایی‌طلبی" در فرانسه خوانده است.

مکرون تصریح کرد: مشکل اینجاست زمانیکه اسم مذهب می آید، برخی می خواهند خودشان را از جمهوریت جدا کنند و قوانین را نادیده بگیرند.

مکرون گفته است که بودجه و مسائل مالی مربوط به مساجد باید شفاف باشد و "مبلغان دینی باید در فرانسه آموزش ببینند" و به ارزش های قانون و اصول این کشور احترام بگذارند. با چنین شرایطی، مسلمانان می تواند در فرانسه آزادانه فعالیت کنند.

رئیس جمهوری فرانسه خاطر نشان کرد وی قصد دارد به برنامه ای پایان دهد که در سال ۱۹۷۷ ایجاد شد و به ۹ کشور اجازه می داد مبلغان دینی به فرانسه برای آموزش های فرهنگی بدون نظارت پاریس اعزام کنند.

چهار کشور الجزایر، تونس، مراکش و ترکیه در این برنامه حضور داشته اند که براساس این طرح حدود ۸۰ هزار کارآموز سالانه در این زمینه آموزش می دیدند. هر ساله حدود ۳۰۰ مبلغ دینی از سوی این کشورها به فرانسه اعزام می‌شدند و مکرون تاکید کرد که مبلغانی که در سال ۲۰۲۰ از این کشورها وارد فرانسه شدند، آخرین گروه از مبلغان اعزامی به ان کشور هستند.

مکرون گفته است که تنها ترکیه است که در برابر قوانین و مقررات فعالیت های دینی در فرانسه مقاومت می کند. "به هیچ وجه اجازه اجرای قوانین ترکیه را در خاک فرانسه نمی دهیم."

رئیس جمهوری فرانسه گفته که از شورای مسلمانان این کشور پیشنهاد کرده تا به "آموزش مبلغان دینی در خاک فرانسه" فکر کند و تا دیگر نیازی به اعزام مبلغان دینی از الجزایر ، مغرب و ترکیه به فرانسه نباشد.

رئیس جمهوری فرانسه که از افزایش موج فشار بر مسلمانان در کشورش سخنی به میان نیاورده، ماه گذشته میلادی نیز در جمع رهبران مذاهب بزرگ فرانسه خاطرنشان کرده بود ایجاد اصلاحات در ساختار فعالیت های اسلامی در این کشور اجتناب ناپذیر است.

به گزارش ایرنا، رئیس دیده‌بان نظارت بر اسلام‌هراسی وابسته به شورای مبارزه با اسلام هراسی (CFCM) چندی پیش گفت: حملات اسلام‌هراسی در فرانسه در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال میلادی پیش از آن، ‌۵۴ درصد افزایش داشته است.

به گزارش روز سه‌شنبه روزنامه انگلیسی زبان «نیشن»، عبدالله ذکری در بیانیه‌ای اظهار داشت: در سال ۲۰۱۸، یکصد حمله علیه مسلمانان در فرانسه رخ داده بود که این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۱۵۴ مورد رسید.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها