سران ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه در مورد ادلب سوریه گفت‌وگو می‌کنند

سران ترکیه، روسیه، آلمان و فرانسه در مورد ادلب سوریه گفت‌وگو می‌کنند
شنبه 3 اسفند 1398 - 20:42

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که سران فرانسه، روسیه، آلمان و ترکیه 15 اسفند برای بررسی اوضاع شمال سوریه دور هم جمع خواهند شد.

العالم - ترکیه

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه ادلب سوریه، همانند منطقه عفرین این کشور برای ترکیه حائر اهمیت است، از نشست چهارجانبه در روزهای آینده در مورد ادلب خبر داد.

اردوغان که شامگاه شنبه (سوم اسفند) در شهر ازمیر سخنرانی می‌کرد، گفت: « پنجم مارس (۱۵ اسفند) با آنگلا مرکل، ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون در مورد ادلب نشستی خواهیم داشت».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، رئیس جمهور این کشور گفت:‌ «مسئله ادلب به همان اندازه "عفرین" و منطقه عملیاتی "چشمه صلح" برای ما دارای اهمیت است. به صراحت با پوتین در این موضوع صحبت کردم».

ارتش ترکیه طی سال میلادی گذشته، دو عملیات علیه شبه نظامیان کرد سوری که مورد حمایت ائتلاف تحت رهبری آمریکا هستند، عملیات نظامی انجام داد. در عملیات عفرین (شاخه زیتون)، این منطقه را با کمک گروهک ارتش آزاد سوریه، به اشغال خود در آورد و عناصر «یگان‌های مدافع خلق» را که از نظر آنکارا تروریست و شاخه پ.ک.ک هستند، از این منطقه اخراج کرد.

در عملیات چشمه صلح نیز عملیات خود علیه این شبه نظامیان را در امتداد مرزهای جنوبی خود ادامه داد، ولی با توافق شبه‌نظامیان کُرد و دمشق، این عملیات ناتمام ماند.

رجب طیب اردوغان در مورد ادلب مدعی شد که این استان سوریه نیز همانند مناطقی که عناصر گروهک حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در دست داشتند، روی «صلح و آرامش» را خواهد دید.

درگیری‌ها در ادلب سوریه بیش از یک ماه است که بین ارتش این کشور و گروه‌های مسلح تروریستی مورد حمایت ترکیه ادامه دارد و نیروهای سوری پیروزی‌های چشم‌گیری (آزادسازی بیش از ۸۰۰ کیلومتر مربع) داشته‌اند و ارتش ترکیه ۱۶ کشته داده است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها