مخالفت کمیسیون امنیت پارلمان عراق با بازگشت پیشمرگه

مخالفت کمیسیون امنیت پارلمان عراق با بازگشت پیشمرگه
پنج‌شنبه 19 تير 1399 - 10:18

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بر مخالفت این کمیسیون با بازگشت نیروهای پیشمرگه به مناطق مورد مناقشه بغداد و اربیل، تأکید کرد.

العالم - عراق

«عبدالخالق العزاوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت که این کمیسیون با بازگشت نیروهای پیشمرگه به مناطق مورد مناقشه در دیالی مخالف است.

العزاوی در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» تصریح کرد که اوضاع در مناطق مورد مناقشه در دیالی اعم از خانقین یا بقیه شهرها امن و باثبات است و بازگشت نیروهای پیشمرگه به این مناطق واقعا دشوار است و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

او افزود که دیدگاه ما حمایت از مراکزی برای هماهنگی امنیتی با محوریت تأمین امنیت مناطق مرزی واقع در حد فاصل بین دیالی و سلیمانیه است نه مستقر کردن نیروهای جدید در هر شهری.

العزاوی همچنین گفت که این موضوع واقعا حساس است و بایستی بر اساس دیدگاه جامع به دور از هر گونه نگرش سیاسی با آن برخورد کرد.

طبق ماده ۱۴۰ قانون اساسی استان دیالی مشتمل بر چهار شهر مورد مناقشه است که خانقین و نواحی مرتبط با آن را دربر می‌گیرد.

دو روز پیش نیز انتشار خبر موافقت «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر و فرماندهی کل نیروهای مسلح با بازگشت نیروهای پیشمرگه به استان کرکوک، که از سال ۲۰۱۷ مسئولیت پرونده امنیتی آن به دولت مرکزی بازگشته بود، موجی از نارضایتی میان ساکنان عرب و ترکمانی این استان ایجاد کرد.

نمایندگان عرب و ترکمانی در استان کرکوک عراق، طی بیانیه‌ای مشترک، به موافقت مصطفی الکاظمی با بازگشت نیروهای پیشمرگه به این استان انتقاد کردند و این تصمیم را غیرقانونی و از بین برنده دستاوردهای عملیات برقراری امنیت در کرکوک اعلام کردند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها