راز حمله های دیوانه وار عربستان به حماس چیست؟

راز حمله های دیوانه وار عربستان به حماس چیست؟
جمعه 27 تير 1399 - 15:09

همزمان با بالا گرفتن تب سازش و عادی سازی حساب شده روابط با رژیم صهیونیستی، عربستان هم حمله تبلیغاتی گسترده ای را به منظور تخریب وجهه گروه های مقاومت در غزه آغاز کرده و با این کار چهره واقعی خود را با پیوستن به محوری که آرمان فلسطین را به کلی انکار کرده نشان داده است.

العالم - نظرکده

کارشناسان مسائل سعودی معتقدند که حمله رسانه ای و تبلیغاتی عربستان به جنبش حماس از سه سال پیش یعنی از زمان انتصاب بن سلمان به عنوان ولی عهد این کشور آغاز شده است.

کارشناسان بر این عقیده اند که ظرف سه سال گذشته به موازات روند عادی سازی روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان با رژیم صهیونستی، موج تخریب علیه ملت فلسطین به خصوص گروه های مقاومت و آرمان فلسطین، هم جریان داشته است.

کارشناسان خاطرنشان می کنند که رسانه های عربستان و دیگر رسانه هایی که از سوی این کشور حمایت مالی می شوند با تولید و پخش سریال هایی سعی کرده اند به آرمان فلسطین و مقاومت این کشور حمله کنند. حتی روزنامه های این کشور با وقاحت اعلام کردند که "قدس آرمان ما نیست". کارشناسان تأکید کرده اند که رژیم صهیونیستی بارها به همکاری امنیتی و نظامی و مذهبی بین این رژیم و عربستان اعتراف و سعی کرده اند به این بهانه به روند عادی سازی روابط و سازش و ائتلاف وجهه قانونی داده و در نهایت مسیر را برای اجرای معامله ترامپ هموار کنند.

برخی تحلیل گران هم خاطرنشان کرده اند که با نگاهی به رسانه های سعودی طی دو هفته گذشته می توان موج مخفی و زیرپوستی تخریب علیه غزه به عنوان پایگاه اصلی مقاومت فلسطین را لمس کرد؛ شبکه های همگام با رسانه های کشورهای حاشیه خلیج فارس در کنار هک پایگاه اطلاع رسانی گردان های قسام – شاخه نظامی حماس -، تخریب های گسترده ای را علیه جنبش حماس و مقاومت فلسطین دنبال می کنند.

آنها معتقدند که عربستان عزم خود را برای حضور محور آمریکایی – صهیونیستی و دشمنی با آرمان فلسطین و مقاومت جزم کرده است. آنها در توصیف مواضع رسمی عربستان می گویند این کشور قدم به قدم پرده از چهره پلید خود برداشته است و به وضوح می توان گفت که اکنون دیگر آرمان فلسطین هیچ جایی در رویکردهای سعودی عربی ندارد.

از سوی دیگر فعالان سیاسی معتقدند که حمله گسترده و شدید عربستان به آرمان فلسطین و گروه های مقاومت صرفا بیانگر بحران داخلی این کشور است؛ بحرانی که ناشی از تنش های داخلی برای پرداخت هزینه ثبیت مشروعیت خاندان سلمان به آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

آنها معتقدند که حکومت سعودی می کوشد با این اقدامات، لیاقت و توانمندی های خود را به اربابان آمریکایی و صهیونیستی خود در منطقه اثبات کند.

کارشناسان خاطرنشان کرده اند که عربستان جلب رضایت آمریکا را منوط به سازش با رژیم صهیونیستی و انطباق مواضع خود با این رژیم درباره مسائل منطقه از جمله دشمنی با ایران و تک تک اعضای محور مقاومت می داند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها