افشای ادعای دروغ آمریکا در باره دخالت انتخاباتی ایران در این کشور

افشای ادعای دروغ آمریکا در باره دخالت انتخاباتی ایران در این کشور
پنج‌شنبه 8 آبان 1399 - 07:42

یک نشریه آمریکایی فاش کرد که مدیر اطلاعات ملی آمریکا در ادعای دخالت ایران در انتخابات این کشور، سخنانی خارج از ارزیابی نهادهای اطلاعاتی مطرح کرده است.

العالم ـ آمریکا

نشریه پولیتیکو بامداد پنجشنبه گزارش داد «جان رتکلیف» مدیر اطلاعاتی ملی آمریکا هفته گذشته در یک کنفرانس خبری در حالی مدعی شد که ایران "با هدف آسیب زدن به ترامپ] ایمیل‌های تهدیدآمیز به مردم آمریکا ارسال می‌کند، که این موضوع برخلاف متن بیانیه مشترک او با دیگر نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده بوده است.

به گفته دو مقام ارشد آگاه، اشاره رتکلیف به قصد ایران برای آسیب زدن به «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در متن بیانیه مورد توافق او با «کریس رِی» مدیر اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و «کریس کربز» مقام ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا نبوده است.

بنابر این گزارش، رِی و کربز که در این کنفرانس خبری پشت سر رتکلیف ایستاده بودند، وقتی با این اظهارات او مواجه شدند، از استفاده رتکلیف از داده‌های اطلاعاتی به نفع ترامپ شگفت‌زده شدند.

اظهارات رتکلیف در این کنفرانس خبری که پر از تناقض بود، پرسش‌های بسیاری را برانگیخت. از جمله این که او مدعی شده بود که ایران ایمیل‌های تهدیدآمیز به رای‌دهندگان دموکرات فرستاده و از آن‌ها خواسته است که به ترامپ رای دهند.

این در حالی است که او همزمان ادعا کرد که ایران این ایمیل‌ها را با هدف ضربه زدن به ترامپ فرستاده است که باعث طرح این ابهام شد که چگونه می‌توان با درخواست برای رای دادن به ترامپ، به او ضربه زد.

اظهارات رتکلیف در این کنفرانس خبری همچنین انتقادهای سران حزب دموکرات را نیز برانگیخت. «چارلز شومر» رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا گفت که آنچه او در نشست‌های اطلاعاتی سنا شنیده، حاکی از هدف ایران برای ضربه زدن به ترامپ نبوده است.

همچنین، «نانسی پلوسی» رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت که دانسته‌های او از داده‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که روسیه متهم اصلی در موضوع دخالت در انتخابات ایالات متحده است، نه ایران.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پس از این ادعاهای مقام‌های آمریکایی، گفت: در پی انتشار برخی ادعاهای بی‌اساس مقامات رژیم آمریکا در خصوص دخالت سایر کشورها در انتخابات پیش رو در این کشور، سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا در ایران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت خارجه احضار شد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها