بشار الجعفری: غرب شورای امنیت را به ابزاری برای اجرای طرح‌های سیاسی خود تبدیل کرده است

بشار الجعفری: غرب شورای امنیت را به ابزاری برای اجرای طرح‌های سیاسی خود تبدیل کرده است
پنج‌شنبه 27 آذر 1399 - 01:20

معاون وزیر امور خارجه سوریه چهارشنبه شب در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد بار دیگر تاکید کرد: کشورهای غربی تلاش کرده‌اند، این شورا را برای مخالفت با دولت دمشق و ایجاد توجیهی برای مداخلات و تجاوزات خارجی با هدف بی ثبات کردن کشورمان به کار گیرند.

العالم-سوریه

الجعفری افزود: کشورهای غربی عضو شورای امنیت به دنبال تکرار سناریوهای فاجعه بار در سوریه هستند که آن را در کشورهای دیگری تحت عناوین و نام‌های فریب دهنده در پیش گرفته‌اند و حوادث میزان تأثیرات مخرب این سناریوها را به اثبات رسانده است.

وی که از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست سخن می‌گفت، بار دیگر با اشاره به نقش و تلاش کشورهای غربی برای طولانی شدن بحران در سوریه افزود: کشورهای غربی در طول ۱۰ سال گذشته برای تشدید بحران در سوریه و طولانی شدن آن و جلوگیری از یافتن راه حل سیاسی تلاش کرده‌اند.

الجعفری اخرین روزهای کاری خود در سازمان ملل را می گذراند، تصریح کرد: شاید اکنون و در پایان سال زمان آن باشد که دوستان غربی ما، خوانش سیاسی و دیپلماسی پخته‌تری داشته باشند و زمان آن فرا رسیده است که آنان به اشتباهات فاحش خود نه تنها در حق سوریه، بلکه در حق تمام کشورهای منطقه اعتراف کنند، اشتباهاتی که عامل مستقیم ریخته‌شدن خون بسیاری از شهروندان و ایجاد مشکلات و درد و رنج آنان است.

وی که به عنوان معاون وزیر امورخارجه سوریه، بزودی محل مأموریت خود در نیویورک را ترک خواهد کرد، اضافه کرد:با وجود آن که تمامی کشورها تلاش‌های طاقت‌فرسای سوریه برای حل بحران را در چارچوب گروه‌های سوری در کرده‌اند، اما این موضوع به مذاق کشورهای متخاصم [علیه دولت دمشق] خوش نیامده است.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد ادامه داد: این کشورها گمشده خود را با ناامن کردن سوریه و حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست‌های فرامرزی و حملات یکجانبه و تشکیل ائتلاف‌های غیر قانونی خارج از سازمان ملل متحد یافته‌اند و به اشغالگری، قتل، تخریب، غارت آثار باستانی، نفت، گاز، محصولات کشاورزی و املاک مردم سوریه ادامه می‌دهند.

وی به اشغالگری آمریکا در سوریه پرداخت و گفت: پس از گذشت ۱۰ سال از تحرک شورای امنیت برای حل شرایط در سوریه، شاهد اشغالگری آمریکا در مناطق مختلف کشورمان در شمال شرق هستیم که گروه‌های تروریست و شبه نظامیان جدایی‌طلب و سازمان‌های غیر قانونی حامی حضور آنان هستند.

وی افزود: آمریکایی‌ها همچنین در منطقه "التنف" [جنوب]، اردوگاه "الرکبان در نزدیک مرز اردن و عراق حضور دارند و از گروهک تروریستی داعش و دیگر گروه‌های تروریست حمایت می‌کنند.

الجعفری بار دیگر با انتقاد از سیاست ترکیه در سوریه افزود: ترکیه نیز شمال و شمال غرب سوریه را اشغال کرده است و رژیم اردوغان خیال احیای امپراتوری عثمانی را در سر دارد و به همین خاطر از تروریست‌ها حمایت کرده، مزدوران را به کار می‌گیرد و در بازار جنگ بین‌المللی با آنان تجارت می‌کند.

وی همچنین به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در جنوب سوریه اشاره کرد و گفت: اشغالگران اسرائیلی به جنایت خود به صورت سازمان یافته و هدفمند به جنایت علیه شهروندان سوری ادامه می‌دهند و در روزهای اخیر شاهد بودیم که اشغالگران چندین ورودی اصلی روستاهای جولان اشغالی را بسته‌اند و اقدام به حمله به ساکنان آن کرده‌اند.

الجعفری همچنین به حملات مکرر اسرائیل به خاک سوریه اشاره کرد و گفت که این اقدامات با سرپوش دولت آمریکا صورت می‌گیرد که تعهدات بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می‌کند وتلاش دارد که شرایط سیاسی و حقوقی و جغرافیایی جولان سوریه را تغییر دهد، منطقه‌ای که خاک سوریه است که توسط اسرائیل اشغال شده است و دیر یا زود به حاکمیت دمشق برخواهد گشت.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها