چهار توصیه و هشدار نماینده آمریکا به کردهای سوریه

چهار توصیه و هشدار نماینده آمریکا به کردهای سوریه
پنج‌شنبه 4 دی 1399 - 17:02

نمانیده دولت آمریکا در سوریه به کردهای این کشور هشدار داد که برای بقا باید از چهار اقدام بشدت پرهیز کنند.

العالم - سوریه

«جیمز جفری» فرستاده آمریکا در امور سوریه روز چهارشنبه (دیروز) در گفت‌و‌گو با اندیشکده «ویلسون» واشنگتن، گفت که کردهای سوریه باید از چهار اقدام بپرهیزند، در غیر این صورت متحمل ضربات و خسارات سنگینی خواهند شد.

او گفت که نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) اگر می‌خواهند به حیات خود ادامه دهند باید این چهار نکته را رعایت کنند، اول اینکه از رسیدن تانکرهای نفتی به دمشق نباید به طور کامل ممانعت کنند و دوم همانند اقلیم کردستان عراق در سال ۲۰۱۷ دست به همه‌پرسی نزنند و موجب فاجعه مشابهی نشوند. اقدام سوم اینکه باید از توسعه روابط با گروهک حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بپرهیزند و در آخر (چهارم)، هیچ زمانی به خاک ترکیه از شمال شرق سوریه حمله نکنند.

فرستاده دولت آمریکا در سوریه که در ماه میلادی جاری مأموریتش به پایان خواهد رسید، تأکید کرد که نیروهای «قسد» باید از هرگونه تحریک ترکیه بپرهیزند و همزمان روابط خود را با دولت سوریه یا روسیه بدون اینکه تسلیم آنان شوند، نگه دارند تا همچنان موجودیت خود را حفظ کنند و در صورت عدم رعایت این نکات، ضرباتی با آثار طولانی مدت بر آن‌ها وارد می‌شود.

دولت آمریکا در سال‌های گذشته اصلی‌ترین حامی عناصر «نیروهای دموکراتیک سوریه» بوده و عمده پایگاهها و حضور نظامی خود را در مناطق تحت کنترل این عناصر برپا کرده است.

گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (به انگلیسی: SDF، به عربی: قسد) در اکتبر ۲۰۱۵ به بهانه مبارزه با داعش از ائتلاف گروهک‌های کرد و عرب همسو با آمریکا تشکیل شد. یگان‌های مدافع خلق «YPG» بخش اصلی این گروه را در بر می‌گیرد و ادعای خودمختاری در مناطق کردنشین سوریه را دارد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها