کشته شدن وزیر خارجه پیشین اتیوپی در درگیری‌های تیگرای

کشته شدن وزیر خارجه پیشین اتیوپی در درگیری‌های تیگرای
پنج‌شنبه 25 دی 1399 - 12:03

ارتش اتیوپی اعلام کرد که در جریان تداوم درگیری‌های مسلحانه در شمال این کشور، چند تن از سران جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای از جمله وزیر خارجه پیشین اتیوپی کشته شدند.

العالم - آفریقا

ارتش اتیوپی اعلام کرد که در جریان تداوم درگیری‌ها در اقلیم «تیگرای» در شمال این کشور «سیوم مسفن» (Seyoum Mesfin) یکی از رهبران جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای و وزیر خارجه پیشین اتیوپی و چند تن دیگر از رهبران این جبهه کشته شدند.

پایگاه خبری «روسیا الیوم» به نقل از خبرگزاری رسمی اتیوپی نوشت که ارتش این کشور اعلام کرد که پس از تیراندازی‌ها و درگیری‌های متبادل با نیروهای تیگرای در منطقه «نهر تکزی»، چهار تن از رهبران جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای کشته شدند.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای قبل از روی کار آمدن آبی احمد علی در سال ۲۰۱۸ که اولین نخست وزیر از قوم «اورومو» اتیوپی است، حدود سه دهه حیات سیاسی در این کشور را در کنترل خود داشت. اورومو، بزرگترین قوم در اتیوپی با ۳۴.۹ درصد جمعیت ، یعنی حدود ۱۰۸ میلیون نفر است ،در حالی که تیگرای با ۷.۳ درصد سومین قوم بزرگ این کشور است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی در پی تشدید اختلافات قدیمی با منطقه تیگرای، چهارم نوامبر گذشته نیروهای ارتش و هواپیماهای جنگی خود را به این منطقه اعزام کرد و ارتش اتیوپی هم اعلام کرد که ناچار شده «جنگی ناخواسته و بی‌فایده» را در منطقه تیگرای آغاز کند. نخست‌وزیر اتیوپی رهبران تیگرای را به تضعیف اصلاحات دموکراتیک مد نظر دولت متهم می‌کند.

آبی احمد پس از تصدی نخست‌وزیری در سال ۲۰۱۸، از اصلاحات سیاسی فراگیری خبر داد که همین اصلاحات دستیابی او به جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۹ را تضمین کرد اما گویا این اصلاحات موجب به حاشیه رانده شدن حزب حاکم در تیگرای شد که پیشتر کنترل حاکمیت در اتیوپی را در دست داشت.

به همین دلیل جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای از ائتلاف دولت آبی احمد خارج شد و انتخاباتی محلی برگزار کرد. پس از آن هر یک از دو طرف دیگری را غیرقانونی اعلام کردند و هر یک، طرف مقابل را به آغاز درگیری و جنگ متهم کرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها