واکنش اردوغان به مواضع وزارت خارجه آمریکا درباره ترکیه

واکنش اردوغان به مواضع وزارت خارجه آمریکا درباره ترکیه
جمعه 17 بهمن 1399 - 16:06

رئیس‌ جمهور ترکیه به مواضع وزارت خارجه آمریکا درباره ترکیه و همچنین اظهارات اخیر همتای فرانسوی خود واکنش نشان داد و خطاب به واشنگتن گفت: «آیا از حوادثی که در آمریکا رخ داد، خجالت نمی‌کشید؟!»

العالم - ترکیه

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، امروز پس از نماز جمعه، به اظهارنظر وزارت خارجه آمریکا درباره ترکیه و اظهارات اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه واکنش نشان داد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد امروز (جمعه) با رد ادعای دخالت واشنگتن در کودتای نافرجام پنج سال پیش ترکیه، گفت اینگونه اظهارات به روابط دو جانبه صدمه می‌زند.

به گزارش شبکه ترکیه‌ای «تی آر تی»، رئیس‌جمهور ترکیه ابتدا به مواضع وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد و در این خصوص گفت: «آیا از حوادثی که در آمریکا رخ داد، خجالت نمی‌کشید؟! چگونه زمینه نژادپرستی بنا نهاده شده؟ چگونه می‌توانید به دنیا فشار دادن [گلوی] یک شهروند سیاه‌پوست و کشته شدن او به دست پلیس را توضیح دهید؟!»

رئیس‌جمهور ترکیه به اقدام پلیس «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا» آمریکا در قتل «جورج فلوید» شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست از طریق فشردن زانو بر روی گردن او به مدت ۹ دقیقه اشاره دارد؛ اقدامی که اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا و تبعیض‌های نژادپرستانه را به همراه داشت.

رجب طیب اردوغان در ادامه به درخواست اخیر همتای فرانسوی خود درباره خارج کردن نیروهای ترکیه از خاک لیبی واکنش نشان داد و اظهار داشت: «به نظر می‌رسد که او یاد نگرفته است! یادگیری او زمان زیادی نیاز دارد».

رئیس‌جمهور فرانسه، شامگاه روز گذشته، در نشستی به میزبانی اندیشکده شورای آتلانتیک از ترکیه خواسته بود که نیروهای خود را از لیبی خارج کند.

اردوغان همچنین در واکنش به اظهارات امانوئل ماکرون درباره ترکیه گفت: «ماکرون ابتدا باید مشکل جلیقه زردها را حل کند؛ مشکلی که هنوز نتوانسته آن را حل کند».

این اظهارات اردوغان در حالی است که «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اخیرا در پاسخ به سؤال یک خبرنگار به تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود اشاره کرده بود و گفت‌و‌گو با او را «بسیار ثمربخش» خوانده بود.

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرده بود که دو طرف بر دست‌یابی به یک نقشه راه برای عادی‌سازی روابط توافق کرده‌اند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها