هدف از جنگ سایبری اسرائیل و مغرب علیه الجزائر چیست ؟

هدف از جنگ سایبری اسرائیل و مغرب علیه الجزائر چیست ؟
چهارشنبه 29 بهمن 1399 - 05:40

در خبرها آمده که «عمار بلحمیر» وزیر ارتباطات و سخنگوی دولت الجزائر درباره جزئیات جنگ سایبری رژیم صهیونیستی و مغرب علیه الجزائر توضیحاتی ارائه داده است.

العالم - كشكول

عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و مغرب به سرعت جنگ ویژه ای یعنی همان جنگ سایبری و نوعی جنگ غیر علنی است را به وجود آورد که اقدامی نظامی شامل استفاده از انرژی الکترومغناطیسی برای کنترل میدانی با استفاده از الکترونیک و طیف الکترومغناطیسی برای استفاده از تبادل داده ها در سیستم های شبکه ای و زیرساخت های مرتبط است.

اطلاعاتی مختصر درباره جنگ سایبری

این جنگ الکترونی بر استفاده از انرژی الکترونیکی برای حمله به الکترومغناطیسی مخصوص دشمن یا دستیابی به طیف الکترومغناطیسی با هدف از بین بردن آن و توانایی دشمن در استفاده از داده ها از طریق سیستم های شبکه ای و زیرساخت های مربوطه مبتنی است، زیرا امروزه از عملیات سایبری در درگیری های مسلحانه به عنوان یک وسیله جنگی استفاده می شود، حتی برخی دولت‌ها نیز علنی به استفاده از آن اعتراف کردند، زمانی که بیشتر کشورها در حال توسعه توانایی های نظامی سایبری خود چه برای اهداف تهاجمی یا دفاعی هستند.

گفتنی است جنگ سایبری تا امروز هزینه های اقتصادی زیادی به همراه داشته است، اگرچه بیشترین بخش آن در چارچوب درگیری مسلحانه نبوده و خوشبختانه آسیب قابل توجهی به مردم وارد نکرده است. اما حملات پیچیده تر توانسته به تعطیلی خدمات اساسی غیرنظامیان بیانجامد. به نظر می رسد بخش مراقبت های بهداشتی بیشتر تحت تأثیر حملات سایبری بوده و تاثیرات زیادی نیز پذیرفته است . بخشهای دیگر زیرساخت های غیرنظامی نیز از جمله سیستم بر ، آب و فاضلاب شهری نیز تحت تاثیر آن بوده و گزارش ها حاکی از افزایش این حملات بوده و سرعت آن بیش از توقع افزایش می یابد.

در توضیح جنگ سایبری مشترک رژیم صهیونیستی و مغرب علیه الجزایر که توسط عمار بلحیمر وزیر ارتباطات و سخنگوی دولت الجزایر افشا شد، وی اظهار داشت که این عملیات مخفی در فضای سایبری، جاسوسی و خرابکاری و همچنین تخریب از طریق تبلیغات و اطلاعات مخرب است.

وی دیروز دوشنبه در گفت وگویی با روزنامه "الشروق "الجزایر، حقایقی درباره جنگ الکترونیکی تل آویو و تحقیقات نظامی این رژیم درباره نرم افزارهای تهاجمی و کاربردهای غیرنظامی آن در فضای مجازی و فروش آن به کشورهایی که در صدد جاسوسی از شهروندان خود هستند و هم چنین کشورهای متخاصم به ویژه مغرب سخن گفت.

وزیر ارتباطات الجزائر با تلاش برای مقابله با این نفوذها و همه خطرات و تهدیدهایی که دنیای سایبری دارد، تأکید کرد که الجزایر برای مقابله با این پدیده، به ویژه با تولید محتوای ملی کیفی در وب سایت ها سخت تلاش می کند که این تلاش همچنین شامل ایمن سازی شبکه برای تثبیت حاکمیت دولت بر دیجیتالی شدن است.

جزئیات حمله سایبری اسرائیل و مغرب علیه الجزائر

عمار بلحیمر گفت: گروه "ان اس او" بزرگترین شرکت ناظر اسرائیلی است که عمری لاوی و شالیفهولیو فارغ التحصیلان یگان اطلاعات جاسوسی نظامی اسرائیل 8200 ،سال 2010 آن را تاسیس کردند که با نرم افزار جاسوسی موسوم به پگاسوز اقدامات خود را علیه مدافعین حقوق بشر، وکلا ، رهبران دینی ، خبرنگاران و امدادرسانان آغاز کردند. این گروه هم چنین اجازه استفاده این برنامه را به دهها دولت به ویژه نظام هایی مانند مغرب داد که در زمینه احترام به حقوق بشر پرونده سیاهی دارند.

وی در همین راستا به مساله شکایت واتس آپ توسط شرکت فیس بوک در دادگاه کالیفرنیا علیه گروه "ان اس او "اشاره کرد به موجب این شکایت واتس اپ ، "ان اس او " را به اجرای حملات سایبری به گوشی های همراه بیش از 1400 کاربر در 20 کشور متهم کرد.

علاقه شدید اسرائیل به جاسوسی

اسرائیل جزو اولین‌های منطقه است که از سال 2009 جنگ اطلاعات و سایبری را آغاز و توجه زیادی بدان نشان داد و رئیس ستاد ارتش اسرائیل نیز سال 2015 از تاسیس سلاح چهارم ارتش اسرائیل یعنی سلاح سایبری در کنار سلاح هوایی، زمینی و دریایی خبر داد.

برای پاسخ به این سوال که چرا این کشور مسلمان در شرایط کنونی هدف قرار گرفته است ؟ به نظرات برخی از اعضای احزاب و خبرنگاران مراجعه می کنیم .

"جمال بن عبدالسلام" رئیس حزب " جبهه جدید الجزائر" گفت : این کشور بهای مواضع ملی و عربی خود و مهم تراز همه مخالفت با عادی سازی را می پردازد و برخی حوادث منطقه امنیت الجزائر را به دلیل مواضعش هدف قرار داده است.

عبدالسلام سکیه خبرنگار الجزائری نیز گفت: مساله عادی سازی در الجزائر در سطح رسمی و مردم گناه کبیره به شمار می رود و الجزائر ضمن مخالفت با عادی سازی در میان کشورهای عربی تنهاست اما در سطح جامعه نیز هیچ فردی را نمی یابی که به عادی سازی روابط فکر کند.

ایمان عویمر یکی از خبرنگاران نیز در همین زمینه گفت: مخالفت الجزائر با عادی سازی مورد انتظار بود که کشورهای عادی ساز را ناراحت کرد، زیرا موضع الجزائر را هدف قرارگیری خود تلقی کردند و بعید نیست این موضع برای الجزایر دردسر ساز باشد و موجب تیرگی روابط این کشور با دیگر کشورها شود.

موضع ریاست جمهوری الجزائر

شایان ذکر است، الجزایر به دنبال اقدام اخیر برخی کشورهای عربی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، مواضع ثابت خود در حمایت از مساله فلسطین را تکرار کرد،؛ موضعی که کارشناسان آن را پیش بینی می‌کردند و دارای پیشینه تاریخی است. عبدالمجید تبون 20 سپتامبر، رئیس جمهور الجزایر گفت: "ما شاهد نوعی شتاب زدگی برای عادی سازی هستیم که ما در آن شرکت نخواهیم کرد و آن را تبریک نخواهیم گفت". وی در مصاحبه تلویزیونی با رسانه های داخلی افزود: "مسئله فلسطین برای الجزایری‌ها مقدس است و الجزایر بر حل موضوع فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین پایتختی قدس تأکید دارد."

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها