وزیر جنگ تل‌آویو، نگران اقدام دیوان لاهه علیه خود و مقام‌های صهیونیست

وزیر جنگ تل‌آویو، نگران اقدام دیوان لاهه علیه خود و مقام‌های صهیونیست
چهارشنبه 13 اسفند 1399 - 09:14

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با ابراز نگرانی از اقدام احتمالی دیوان لاهه علیه مقام‌های این رژیم در پرونده جنایات جنگی علیه فلسطین، گفت خودش و صدها صهیونیست دیگر احتمالا هدف این دادگاه هستند.

العالم - فلسطین اشغالی

«بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی می‌گوید دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) احتمالا او و صدها مقام اسرائیلی دیگر را در پرونده جنایات جنگی علیه فلسطین، تحت پیگیرد قرار دهد.

گانتز در مصاحبه با خبرگزاری «رویترز»، تصمیم ماه گذشته دیوان لاهه را برای تایید صلاحیت این دادگاه جهت رسیدگی به پرونده جنایات جنگی اسرائیل ضد فلسطینی‌ها، «تحولی منفی» توصیف کرد و وعده داد که تل‌آویو برای حفاظت از مقام‌های خود در برابر این دیوان تلاش می‌کند.

وی با اذعان به فشارهای رژیم صهیونیستی برای نفوذ در دیوان کیفری بین‌المللی - که حتی عضو آن نیز نیست - تخمین زد که اگر تحقیقات این دادگاه شروع شود، صدها مقام اسرائیلی در کشورهای دیگر در معرض بازداشت قرار بگیرند.

«فاتو بنسودا» دادستان دیوان لاهه که طرح تعقیب قضائی جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را پیگیری می‌کرد، حدود دو هفته پیش در پی فشارهای تل‌آویو از سمت خود استعفا داد.

بعد از آن، انتصاب «کریم خان» وکیل ۵۰ ساله انگلیسی به عنوان دادستان جدید دادگاه جنایات جنگی در دیوان لاهه و به عنوان جانشین بنسودا با استقبال رژیم صهیونیستی همراه شد.

چند روز پیش نیز، وبگاه «آکسیوس» به نقل از مقام‌های اسرائیلی نوشت، نخست‌وزیر این رژیم در اولین تماس تلفنی خود با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا، خواستار حفظ تحریم‌هایی شد که «دونالد ترامپ» علیه دیوان لاهه وضع کرده بود (جزئیات بیشتر).

آمریکا و رژیم صهیونیستی - که هیچکدام عضو دیوان لاهه نیستند - طی دو سال گذشته به شدت با تلاش‌های بنسودا برای تحقیقات درخصوص جنایات علیه مردم فلسطین مخالفت کرده و به او فشار آورده بودند.

روزنامه «ها آرتص» تیرماه امسال لیستی از افرادی که در تحقیقات درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در کرانه باختری و نوار غزه، تل‌آویو احتمال محکوم شدنشان وجود داشت، منتشر کرد.

هاآرتص نام برخی از مسئولان کنونی و پیشین صهیونیستی در این لیست را افشا کرد: «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر، «بنی گانتز» وزیر جنگ کنونی، «موشه یعلون» و «نفتالی بنت» و «آویگدور لیبرمن» وزرای جنگ پیشین، «یورام کوهن» رئیس پیشین شاباک و «نداف آرگامان» رئیس کنونی شاباک، «گادی آیزنکوت» رئیس پیشین ستاد کل ارتش، «آویو کوخاوی» رئیس کنونی ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها