ظریف: غنی سازی ایران هیچگاه متوقف نخواهد شد/ رد توافق گام به گام؛ همه تحریم‌ها باید رفع و راستی آزمایی شود/ تروریسم هسته‌ای در نطنز برای جلوگیری از روند غنی سازی

ظریف: غنی سازی ایران هیچگاه متوقف نخواهد شد/ رد توافق گام به گام؛ همه تحریم‌ها باید رفع و راستی آزمایی شود/ تروریسم هسته‌ای در نطنز برای جلوگیری از روند غنی سازی
دوشنبه 23 فروردين 1400 - 15:46

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور ظریف در کمیسیون متبوع خود گفت:‌ وزیر امور خارجه تاکید کرد غنی‌سازی در جمهوری اسلامی هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد و تلاش می‌کنیم این تهدید را با جایگزین کردن سانتریفیوژهای جدیدتر به جای نسل اول به یک فرصت تبدیل کنیم.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

ابوالفضل عمویی ‌روز دوشنبه در تشریح نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که با حضور محمدجواد ظریف برگزار شد، به خبرنگاران گفت: بررسی سند جامع همکاری ایران و چین نخستین موضوع مورد بحث در جلسه امروز بود که پیش از این،‌ سند آن بین وزرای خارجه ایران و چین در تهران امضا شده بود. روند مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین و اتفاقی که روز گذشته در سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن در نطنز رخ داده و واکنش‌ ایران به این مسئله هم در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این نشست وزیر امور خارجه با اشاره به روند جا به جایی قدرت در دنیا و شکل‌گیری نظم جدید بین المللی تاکید کرد که چین در آینده قدرتی بزرگ در نظم بین المللی خواهد بود و باید روابط ما با چینی‌ها به یک رابطه مستقل و پایدار، فارغ از مسائل سیاسی دیگر کشورها تبدیل شود.

عموی اضافه کرد: بر اساس اظهارات وزیر امور خارجه برنامه جامع همکاری که شامل دیدگاه‌های دو کشور برای توسعه همکاری‌ها است، ‌کمک خواهد کرد که رابطه پایدار بین ایران و چین شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه گزارشی از روند گفت وگو بین دو کشور ایران و چین در این نشست مطرح کرد، گفت:‌ آقای ظریف مطرح کردند که در سفر رییس جمهوری چین به تهران در سال ۹۴، همکاری‌های ایران و چین ارتقا یافت و به سطح راهبردی رسید تا سرانجام در سند محورهای همکاری تعاملات بین ایران و چین مطرح شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع برجام و مذاکرات وین گفت: درباره این مذاکرات که بین ایران و ۱+۴ در وین در حال برگزاری است، هم وزیر امور خارجه اشاره کردند که ما در حال حاضر ایده توافق گام به گام را نمی‌پذیریم و هیچ گام میانی را برای تعهدات آمریکا قبول نداریم و سیاست نظام جمهوری اسلامی این است که باید همه تحریم‌ها رفع شود و بعد باید راستی آزمایی شود.

وی با بیان اینکه بین ایران و ۱+۴ سه موضوع مورد بحث و گفت وگو طرفین است، گفت: موضوع نخست این است که چه تحریم‌هایی باید رفع شود. دوم اینکه اقدامات ایران در زمینه هسته‌ای چست و موضوع سوم اینکه راستی آزمایی چگونه است و دراین چارچوب «محمدجواد ظریف» تاکید کرد که اقداماتی که مربوط به ایران در برجام است به صورت دقیق روشن شده ولی اقدامات طرف مقابل هم باید دقیق شناسایی شود.

عمویی با اشاره به اظهارات وزیر امور خارجه تاکید کرد:‌ دراین مذاکرات هیچ گفت وگوی مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا صورت نخواهد گرفت و طرفین گفت وگو ایران کشورهای ۱+۴ هستند و آنها باید اقدامات لازم را از ایالات متحده به روش خود مطالبه کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد:‌ موضوع سومی که در این نشست به آن پرداخته شد، حادثه نطنز بود که ابعاد این حادثه از سوی مسئولان مربوط در حال بررسی است. ارزیابی‌های اولیه این است که اقدامات جنایتکارانه و تروریسم هسته‌ای صورت گرفته و از این جهت می‌توانسته آسیب‌هایی وارد کند. البته در این حادثه نشت مواد رخ نداده است ولی با خرابکاری در برق سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن در نطنز، تلاش کردند، روند غنی‌سازی دراین سایت را تحت تاثیر قرار دهند.

وی عنوان کرد:‌ واکنش ایران به گفته وزیر امور خارجه این است که غنی سازی در جمهوری اسلامی هیچ گاه متوقف نخواهد شد و ما تلاش می‌کنیم این تهدید را با جایگزین کردن سانتریفیوژهای جدیدتر به جای نسل اول به یک فرصت تبدیل کنیم.

عمویی تصریح کرد: در ادامه نشست اعضای کمیسیون دیدگاه‌های خود را در این نشست مطرح و با تاکید بر حفظ مواضع اصولی کشور در مذاکرات، خواستار لغو همه تحریم‌ها، ‌راستی آزمایی دقیق پس از لغو تحریم‌ها و اقدام لازم از جانب کشور شدند.

وی یادآورشد: نمایندگان همچنین در این نشست بر اجرای دقیق قانون اقدام راهبری برای لغو تحریم ها تاکید کردند.

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی، احداث سد کمال‌خان در افغانستان، مذاکرات وزیر امور خارجه در کشورهای آسیای میانه و پیگیری موضوع زندانیان سیاسی در خارج از کشور دیگر موضوعاتی بود که نمایندگان در این نشست مطرح کردند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها