اولیانوف: ایران همواره در گام‌های برجامی خود شفاف عمل کرده است

اولیانوف: ایران همواره در گام‌های برجامی خود شفاف عمل کرده است
چهارشنبه 25 فروردين 1400 - 08:51

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در «وین» در پاسخ به توضیحات ایران درباره جزئیات غنی‌سازی ۶۰ درصدی تأکید کرد که ایران همواره در گام‌های برجامی خود شفاف عمل کرده است.

العالم - اروپا

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در «وین» پایتخت اتریش در پیامی توییتری تأیید کرد که ایران در زمینه کاهش تعهدات برجامی خود کاملاً شفاف بوده است.

این دیپلمات روس در واکنش به شفاف‌سازی‌های «کاظم غریب‌آبادی» نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین در خصوص غنی‌سازی ۶۰ درصد با آبشارهای IR۴ و IR۶ نوشت: «ایران مثل همیشه در اقدامات انحرافی خود از برجام کاملاً شفاف بوده است».

وی در ادامه با تأکید بر لزوم حفظ برجام گفت: «نیازی به گفتن این مطلب نیست که ما از این مسئله (غنی‌سازی ۶۰ درصد) خرسند نیستیم اما عادت داریم که بزرگ فکر کنیم. ما باید نه بر مشکلات فعلی بلکه بر روی احیای برجام متمرکز شویم. اگر موفق شویم، این مسئله و دیگر موضوعات به زودی مرتفع خواهد شد».

غریب‌آبادی روز گذشته در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، گفت: «غنی‌سازی هگزافلوراید اورانیوم تا ۶۰ درصد در دو آبشار سانتریفیوژهای IR۴ و IR۶ در نطنز انجام خواهد شد».

وی ادامه داد: «اصلاحات این فرایند آغاز شده است و ما انتظار داریم که هفته آینده محصول مورد نظر جمع‌آوری شود. این محصول به طور قابل توجهی کیفیت و کمیت محصولات رادیودارویی را بهبود خواهد بخشید».

پیش از این نیز اولیانوف آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران را نتیجه اقدامات خرابکارانه علیه تأسیسات هسته‌ای ایران در نطنز توصیف کرده بود.

وی در پیامی توییتری در این خصوص نوشت: « آن‌هایی که دست به اقدام خرابکارانه علیه تاسیسات هسته‌ای در نطنز زدند احتمالاً به دنبال تضعیف روند احیای برجام بودند. آن‌ها «پیامدهای» احتمالی قابل توجه (چنین اقدامی) را دست کم گرفتند.

به گزارش فارس، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه ۱+۴ در وین حضور دارد، بعدازظهر روز گذشته (سه‌شنبه) از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی خبر داد.

وی گفت: ایران امروز در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند. هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه دیده، اضافه می‌شود.

در پی اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، سازمان انرژی اتمی غنی سازی ۲۰ درصد را ۱۵ دی ماه در فردو از سر گرفت.

گفتنی است «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی صبح یکشنبه‌ ۲۲ فروردین در گفت‌وگو با فارس از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز خبر داد و گفت که این حادثه تلفات انسانی و آلودگی به همراه نداشته است. «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی نیز عصر همان روز در واکنش به این حادثه در تاسیسات نطنز گفت: ایران ضمن محکوم کردن این حرکت مذبوحانه و تاکید بر ضرورت برخورد جامعه بین المللی و آژانس با این تروریسم هسته‌ای، حق خود را برای اقدام علیه عاملان، آمران و مباشران محفوظ می‌دارد.

صالحی روز دوشنبه نیز در اظهاراتی این اقدام را خرابکاری برشمرد و «کاظم غریب‌ آبادی» نماینده دائم ایران در آژانس از ارسال نامه‌ای به گروسی در پی حادثه نطنز خبر داد و رژیم صهیونیستی را مسئول این حادثه خواند.

«عاموس یادلین» رئیس پیشین دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در انتقادی از نخست‌وزیر این رژیم درباره رعایت نکردن سلسله مراتب برای انجام عملیات‌های حساس امنیتی، به صراحت اقدام تروریستی این رژیم در تاسیسات نطنز را تایید کرد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها