مقتدایی: ایران به دنبال تضمین منافع خود براساس قوانین بین المللی است

مقتدایی: ایران به دنبال تضمین منافع خود براساس قوانین بین المللی است
يکشنبه 2 خرداد 1400 - 15:05

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با العالم تاکید کرد که ایران به دنبال تضمین منافع خود براساس قوانین بین المللی است.

العالم - ایران / سیاسی

عباس مقتدایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با العالم با اشاره به پایان توافق همکاری سه‌ماهه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز گذشته گفت که ما براساس قانون اساسی کشور و قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اقدام می کنیم.

مقتدایی تاکید کرد که ایران به وضوح اعلام کرده است که به قوانین بین المللی پایبند است، حتی زمانی که آمریکا به صورت یک جانبه از برجام را نفض کرد، ایران همچنان به آن پایبند ماند و به سایر کشورهای مشارکت کننده در برجام فرصت داد تا به تعهدات خود عمل کنند.

وی خاطرنشان کرد که ایران به دنبال تضمین منافع خود براساس قوانین بین المللی است.

گفتنی است؛ بنا بر اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیرکل این آژانس روز یکشنبه یک نشست خبری با موضوع ایران برگزار می کند.

گروسی در این نشست خبرنگاران را از آخرین تحولات نظارت و راستی آزمایی آژانس از برنامه هسته‌ای ایران مطلع خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی هفته های اخیر در حال رایزنی با مقامات ایران بوده است تا راهی برای تداوم نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیابد.

بر اساس پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای، «ان‌پی‌تی»، که ایران در چارچوب برجام اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، بازرسان آژانس اجازه دارند هر زمان که لازم بدانند، سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند. اما به دنبال سفر رافائل گروسی به تهران در اوایل اسفندماه پارسال، ایران و آژانس به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه می‌دارد. ایران هشدار داده بود که اگر طی این چند ماه تحریم‌ها برداشته نشود، تهران فیلم‌های دوربین‌ها را پاک خواهد کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها