تخت روانچی:

شورای امنیت بار دیگر در انجام وظایف خود شکست خورد/ مسئولان رژیم صهیونیستی باید به خاطر جنایات اخیرشان محاکمه شوند

شورای امنیت بار دیگر در انجام وظایف خود شکست خورد/ مسئولان رژیم صهیونیستی باید به خاطر جنایات اخیرشان محاکمه شوند
چهارشنبه 5 خرداد 1400 - 09:31

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: مسئولان رژیم صهیونیستی باید به خاطر جنایات اخیرشان در غزه محاکمه شوند.

العالم - ایران

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد که رژیم صهیونیستی در حمله اخیر به غزه مرتکب جنایات بین‌المللی شده و مقامات آن باید محاکمه شوند.

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی خود در نشست سه شنبه شورای امنیت این سازمان که برای بحث درباره حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه برگزار شده بود، با اشاره به بخش‌هایی از گزارش سالانه دبیرکل در این زمینه، از این‌که هنوز غیرنظامیان، به ویژه زنان و کودکان، از قربانیان اصلی درگیری‌ها هستند و اهداف غیرنظامی نظیر بیمارستان‌ها و مدارس مورد حمله قرار می‌گیرند، ابراز تأسف کرد.

وی به عنوان نمونه به جنایات رژیم اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، از جمله تلاش گسترده آن برای جابه‌جایی اجباری فلسطینی‌ها از خانه‌‎هایشان، به ویژه در محله شیخ جراح بیت‌المقدس، جایی که آنها نسل اندر نسل در آن زندگی کرده‌اند، اشاره کرد و گفت: ولی وقتی فلسطینی‌ها به این اقدامات غیرقانونی و حمله به نمازگزاران مسلمان در مسجد الاقصی در ماه مبارک رمضان اعتراض کردند، نیروهای امنیتی و نظامی اسرائیل وحشیانه‌ترین جنایات را علیه فلسطینی‌ها مرتکب شدند.

* نیروهای اسرائیلی ۲۴۸ فلسطینی از جمله ۶۶ کودک، ۳۹ زن و ۱۷ سالخورده را کشتند و ۱۹۴۸ نفر دیگر را زخمی کردند

نماینده کشورمان افزود: تنها در جنگ وحشیانه و تمام عیار اخیر علیه غزه، نیروهای اسرائیلی ۲۴۸ فلسطینی از جمله ۶۶ کودک، ۳۹ زن و ۱۷ سالخورده را کشتند و ۱۹۴۸ نفر دیگر را زخمی کردند. این آمار از جمله ۱۳ نفر از اعضای یک خانواده را شامل می‌شود که اکثر آنها کودک، شامل یک نوزاد ۶ ماهه، بودند و در منزلشان کشته شده و زیر آوار خانه خود دفن شدند.

وی اضافه کرد: به علاوه، نیروهای اسرائیلی ۳۰ تأسیسات بهداشتی، حدود ۵۰ مدرسه و دیگر مراکز آموزشی، حدود ۵۰ درصد شبکه آب و ۳۳ دفتر رسانه‌ها را منهدم کرده و به ۴۳ مسجد نیز آسیب رساندند.

تخت روانچی ادامه داد: این اعمال وحشیانه نمونه‌های روشن نسل‌کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت بوده و نقض اصول انسانی و وجدان عمومی که اساس هنجارهای حقوق بین‌الملل بشردوستانه به شمار می‌رود، است.

وی افزود: چنین جنایاتی که نقض ماهوی هنجارها و اصول اساسی حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود، موجب مسئولیت بین‌المللی رژیم اسرائیل بوده و مقامات آن باید به دلیل ارتکاب چنین جنایات شومی محاکمه شوند.

* شورای امنیت بار دیگر در انجام وظایف خود شکست خورد

نماینده کشورمان ادامه داد: در برخورد با این جنایات و به دلیل حمایت شرم آور آمریکا از رژیم اسرائیل، شورای امنیت بار دیگر در انجام وظایف خود شکست خورد و نتوانست حتی یک بیانیه مطبوعاتی ولو معتدل تصویب و خواستار توقف حمله به غیرنظامیان در غزه شود و بیانیه مطبوعاتی این شورا که پس از توافق طرفین در مورد آتش بس صادر شد، نیز ارزش عملی چندانی ندارد.

وی تأکید کرد: از آنجاکه جنگ اخیر به خاطر اقدامات غیرقانونی و تحریک‌آمیز رژیم اسرائیل در قدس شریف، به ویژه در مسجد الاقصی آغاز شد، آن رژیم باید مجبور شود که تمام این اقدامات را متوقف سازد.

نماینده کشورمان همچنین به کشتار غیرنظامیان و حمله به اهداف غیرنظامی در یمن توسط متجاوزان نیز به عنوان یکی از نمونه‌های نقض حقوق بین‌الملل اشاره کرد و گفت: این‌گونه اقدمات جنایتکارانه بوده و فوراً باید متوقف شود.

وی در پایان تأکید کرد: همان‌طور که انفعال شورا در گذشته با مرتکبان اینگونه جنایات، آنها را به ارتکاب جنایات بیشتر جسورتر کرده، انفعال احتمالی آن در آینده آنها را بیشتر تشویق خواهد کرد تا به نقض هنجارها و اصول مربوطه حقوق بین‌الملل ادامه دهند.

لازم به ذکر است، جنگ ۱۲ روزه غزه بامداد جمعه (۳۱ اردیبهشت) سرانجام با پذیرش آتش‌بس از سوی طرفین پایان یافت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اخیرا در بیانیه‌ای پیروزی مقاومت فلسطین در دفاع و حراست از آرمان‌ها و مقدسات ملت فلسطین و تحمیل معادله جدید بر رژیم اشغالگر قدس را تبریک گفت.

وزارت امور خارجه در این بیانیه نیز با اشاره به جنایات هولناک رژیم صهیونیستی در حمله به مناطق مسکونی و کشتار مردم بی دفاع فلسطین، خواستار محاکمه سران این رژیم به عنوان جنایتکاران جنگی و شناسایی اقدامات رژیم کودک کش اسرائیل به عنوان نسل کشی و جنایت علیه بشریت شد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها