گرامیداشت سی و دومین سالگرد ارتحال ملکوتی امام (ره) در بلاروس/ امام خمینی ره محبوب ترین رهبر انقلابی که دنیا به خود دیده است

گرامیداشت سی و دومین سالگرد ارتحال ملکوتی امام (ره) در بلاروس/ امام خمینی ره محبوب ترین رهبر انقلابی که دنیا به خود دیده است
شنبه 15 خرداد 1400 - 21:31

سفیر ایران در بلاروس در مراسم سی و دومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) در بلاروس گفت: امام راحل مردمی‌ترین و محبوب‌ترین رهبر انقلابی است که دنیا به خود دیده است.

العالم ـ ایران ـ سیاسی

مراسم گرامیداشت سی و دومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، با استقبال بی‌نظیر مقامات سیاسی، پارلمانی، مذهبی و اقتصادی بلاروس، سفرا و دیپلمات‌ها، مسلمانان و ایرانیان مقیم در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلاروس برگزار شد.

در این مراسم که مفتی مسلمانان بلاروس رییس کمیسیون بین‌الملل مجلس نمایندگان بلاروس، سفرای جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری عربی سوریه، جمهوری بولیواری ونزوئلا، جمهوری کوبا، جمهوری مولداوی و همچنین رییس و معاون مجمع اهل بیت (ع) بلاروس، معاون و اعضای حزب لیبرال دموکرات بلاروس، رییس دانشکده فلسفه و علوم اجتماعی دانشگاه دولتی بلاروس، پرفسور شادورسکی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه دولتی بلاروس، رییس هولدینگ «آمکادور»، مدیر عامل هولدینگ «ماز» و مسلمانانی از کشورهای تاجیکستان، لبنان، فلسطین و ایرانیان مقیم بلاروس و دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در این کشور برگزار شد، برخی از سفرا و مقامات حاضر در جلسه درخصوص ابعاد مختلف شخصیتی و تاثیرات افکار و آراء حضرت امام خمینی(ره) سخنرانی کردند.

سعید یاری سفیر ایران در بلاروس گفت: امام راحل مردمی‌ترین و محبوب‌ترین رهبر انقلابی است که دنیا به خود دیده است.

سفیر کشورمان، امام خمینی را الگو و نماد یک انسان طراز اول قلمداد و ساده زیستی و صادق بودن با مردم خود را به عنوان بارزترین ویژگی‌های شخصیتی ایشان برشمرد و تاکید کرد که امام به معنای حقیقی، مردم خود را باور داشت.

یاری در ادامه خاطرنشان کرد: امام راحل استقلال واقعی و زندگی توام با عزت و سربلندی را به ایران و ایرانیان ارزانی داشت و تحت رهبری مقتدرانه او بود که ایران بعد از انقلاب ۱۳۵۷ از زیر سلطه و نفوذ آمریکا بیرون آمد و شعار نه شرقی، نه غربی به معنای واقعی، سرمشق و راهنمای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

سفیر ایران در بلاروس افزود: با گذشت ۳۲ سال، نام و یاد امام خمینی(ره) در سراسر جهان زنده بوده و قرین استکبارستیزی و ظلم ستیزی است. هیچ نامی به اندازه نام خمینی، لرزه بر جان آمریکا و رژیم صهیونیستی جعلی و غاصب نمی‌اندازد. اندیشه‌های امام راحل همچنان زنده و بالنده بوده و الهام بخش همبستگی جهان اسلام، برادری و اخوت شیعه و سنی و مقاومت در برابر استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی است.

آندری ساوینیخ رییس کمیسیون بین‌الملل مجلس نمایندگان بلاروس در سخنانی با اشاره به شخصیت برجسته حضرت امام خمینی(ره)، شرکت در مراسم گرامیداشت ایشان را افتخار خود دانست و افزود: بزرگترین دستاورد امام برای ملت ایران استقلال کامل است. وی در ادامه گفت: حوادث اخیر بلاروس به ما نشان می‌دهد که امام خمینی راه درستی را و برای ثبات ایران انتخاب کرد؛ به همین دلیل ویژگی‌های شخصیتی ایشان ما را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.

محمد العمرانی سفیر جمهوری عربی سوریه به عنوان سخنران بعدی مراسم به شخصیت بزرگ و تاریخی حضرت امام خمینی(ره)، در جهان اشاره و تاثیرات انقلاب اسلامی به رهبری ایشان را بر منطقه و دنیا بی‌بدیل خواند.

سفیر سوریه، تبدیل شدن موضوع فلسطین به موضوع شماره یک جهان اسلام به عنوان مهمترین تاثیر انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام برشمرد.

العمرانی با اشاره به روابط استراتژیک بین سوریه و ایران، از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از سوریه در همه زمینه‌ها، به ویژه در جنگی که سوریه بیش از یک دهه است درگیر آن شده، تشکر کرد.

وادیم گیگین رییس دانشکده فلسفه و علوم اجتماعی دانشگاه دولتی بلاروس، به عنوان سخنران بعدی گفت: غربی‌ها نمی‌توانند خمینی را درک کنند؛ اگر می‌خواهند خمینی را درک کنند، باید مردم ایران را درک کنند و اگر می‌خواهند مردم ایران را درک کنند، باید خمینی را درک کنند.

پروفسور ویکتور شادورسکی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه دولتی بلاروس، در سخنرانی مبسوطی به تبیین تاثیرات عمیق انقلاب اسلامی ایران به رهبری ایشان بر روابط بین‌الملل پرداخت.

وی گفت: می‌توان انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) را اعتراض آشکار جنوب فقیر علیه شمال ثروتمند و جهان در حال توسعه علیه جهان استعمارگر دانست.

شادورسکی در ادامه افزود: انتقادات تند و اقدامات اصلی رهبر انقلاب اسلامی علیه ایالات متحده یعنی رهبر غرب بود. دشمن اصلی ایالات متحده یعنی اتحاد جماهیر شوروی، نیز به عنوان متحد ایران شناخته نشد و به شدت مورد انتقاد امام خمینی قرار گرفت. خمینی به هیچ کدام از پیام‌های تبریک لئونید برژنف دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی پاسخ نداد.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرحامد محراب اف معاون مجمع اهل بیت (ع) بلاروس، به عنوان سخنران پایانی مراسم، مجاهدت‌های حضرت امام خمینی(ره) برای تشکیل دولتی مبتنی بر ارزش‌های دینی را همانند نوری در تاریکی جهان برشمرد.

وی افزود: امام خمینی(ره) دانشمندی متدین، فیلسوف دینی و سیاستمداری فرزانه بود. ایشان به عنوان رهبر انقلاب بزرگ اسلامی، فقیه بزرگی بود که از عشق و اعتماد مردم برخوردار بود.

در این برنامه، کلیپ‌هایی از زندگی حضرت امام خمینی(ره)، ارتحال و مراسم تشییع پیکر ایشان به زبان‌های فارسی و روسی به نمایش درآمد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها