رزمایش دریایی ناتو در بالتیک با مشارکت 40 رزم‌ناو

رزمایش دریایی ناتو در بالتیک با مشارکت 40 رزم‌ناو
دوشنبه 17 خرداد 1400 - 00:39

رسانه‌های محلی روز یکشنبه از برگزاری یکی از بزرگترین رزمایش‌های ناتو در دریای بالتیک با مشارکت هجده کشور و حدود چهار هزار نیروی نظامی خبر دادند.

العالم - اروپا

به نوشته وبگاه شبکه «دویچه وله» رزمایش «بالتاپس» امسال برای پنجاهمین بار در حال برگزاری است و حدود ۴۰۰۰ نفر از ۱۸ کشور، ۴۰ رزم‌ناو، ۶۰ فروند هواپیمای نظامی را شامل می‌شوند. علاوه بر ۱۶ کشور ناتو، واحدهایی از سوئد و فنلاند نیز در این رزمایش مشارکت دارند.

در این رزمایش، تمرینات از ساحل دانمارک آغاز شده و سپس به سمت شرق منتقل می‌شود. در این رزمایش برای نخستین بار توسعه تاکتیک‌های دفاعی برابر حملات سایبری برگزار می‌شود. این رزمایش تا دو هفته دیگر ادامه دارد.

مقام‌های ارشد ناتو هدف ایز برگزاری این رزمایش در این برهه را آمادگی بیشتر هرچه بیشتر قوای ناتو به ویژه تقویت برابر ارتش روسیه اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که ناوگان دریای سیاه روسیه نیز اخیرا رزمایش خود را در دریای سیاه برگزار کرد. ناوگان دریای سیاه روسیه اعلام کرد که «رزم‌ناو مسکووا» رزمایشی با مهمات جنگی را با سایر کشتی‌ها و بالگردهای نظامی برگزار کرد.

روسیه بر این باور است که ایالات متحده و ناتو در حال دامن زدن به تنش‌های نظامی در اروپا هستند. بنا بر برخی گزارش‌ها افزایش نیروهای روس نزدیک مرز اوکراین، بخشی از تمرینات در پاسخ به رفتار تهدیدآمیز ناتو است.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در این زمینه گفت که روسیه نیروهای خود را از مرز اوکراین به دلیل فشار خارجی عقب نکشیده، بلکه بنا به صلاح دید خود این نیروها را جابه‌جا کرده است. شویگو گفت: «اقدامات ایالات متحده و ناتو در اروپا برای افزایش آمادگی رزمی نیروها و تقویت حضور آنها به افزایش خطر نظامی کمک می‌کند.»

منابع خبری اخیرا از پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا نزدیک مرزهای روسیه در دریای سیاه و کریمه خبر دادند. به‌نوشته وبگاه «پراودا» یک فروند هواپیمای جاسوسی نیروی دریایی آمریکا از نوع «ای پی ۳ اریون» ویژه جنگال چندی قبل حوالی مرزهای روسیه در کریمه پرواز کرد.

این وبگاه به نقل از منابع خود نوشت که یک فروند پهپاد «آر کیو-۴ گلوبال هاوک» و هواپیمای ضد زیر دریایی «پوسیدان» ارتش آمریکا نیز در عملیات آتی مشارکت خواهند داشت. دو فروند پهپاد جاسوسی«آر کیو-۴ گلوبال هاوک» نیروی هوایی آمریکا حوالی کریمه و جنوب روسیه رویت شدند.

هواپیماهای ناتو از اواخر سال ۲۰۲۰ پروازهای شناسایی خود را نزدیک مرز روسیه تشدید کرده اند. مسکو بارها هشدار داده که چنین پروازهایی توسط هواپیماهای ایالات متحده و ناتو نزدیک مرز این کشور ، خطر تشدید تنش را به همراه دارد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها