مرکل و مکرون در تلاش برای دیدار رهبران اروپا با پوتین

مرکل و مکرون در تلاش برای دیدار رهبران اروپا با پوتین
چهارشنبه 2 تير 1400 - 23:03

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی از تلاش صدراعظم آلمان و رییس جمهوری فرانسه برای دیدار رهبران اروپا با رییس جمهوری روسیه خبر داد.

العالم ـ اروپا

نشریه فایننشال تایمز به نقل از افراد آشنا با تصمیمات دیپلماتیک گزارش داد که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به طور خصوصی خواستار نشست سران اروپایی با حضور ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در تلاش برای هدایت اتحادیه اروپا به سمت تعامل نزدیکتر با روسیه هستند.

فایننشال تایمز به نقل از دیپلمات های آگاه نوشت: پیشنهاد نشست سران اروپا توسط مرکل پیش می رود و مکرون از این ایده حمایت می کند.

همچنین گزارش شده است که دیپلمات های آلمانی و فرانسوی سایر اعضای اتحادیه اروپا را در جلسه چهارشنبه در بروکسل با طرح پیشنهادی جدید برای بهبود روابط با روسیه در جریان قرار داده اند.

گفته می شود آنگلا مرکل طی چند روز گذشته در این زمینه با متحدان اروپایی آلمان در ارتباط نزدیک بوده است و مکرون و "ماریو دراگی" نخست وزیر ایتالیا این هفته اخیراً به برلین سفر کرده اند. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز این هفته با مقامات آلمانی گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا، تلاش رهبران آلمان و فرانسه برای حضور مجدد پوتین در نشست سران اروپا در حالی انجام می شود که رییس جمهوری روسیه پیش از بحران اوکراین چندین بار در جلسات اجلاس سران اتحادیه اروپا شرکت کرد و آخرین بار در ژانویه (دی) ۲۰۱۴ این کار را انجام داد.

در آن اجلاس ها، مسکو و بروکسل طیف گسترده ای از موضوعات از جمله اقدامات مشترک برای مبارزه با تروریسم، امنیت انرژی، سرمایه گذاری در روسیه، همکاری علمی و فناوری و حتی چشم انداز ایجاد فضای مشترک اقتصادی و بشردوستانه از لیسبون تا ساحل اقیانوس آرام را به بحث و گفتگو می پرداختند.

تلاش اروپا برای احیای روابط با روسیه در حالی انجام می شود که ولادیمیر پوتین و جو بایدن روز ۱۶ ماه ژوئن (۲۶ خرداد) در ژنو با یکدیگر دیدار کردند و از نتایج اصلی این دیدار توافق دو طرف برای بازگشت سفیران روسیه و آمریکا به محل کار خود در پایتخت های دو کشور می توان اشاره کرد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها