پافشاری اردوغان بر تداوم عملیات اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه

پافشاری اردوغان بر تداوم عملیات اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه
شنبه 12 تير 1400 - 16:27

باوجود هشدارهای سران اتحادیه اروپا، رئیس جمهور ترکیه از ادامه عملیات حفاری به منظور یافتن گاز و نفت در شرق مدیترانه خبر داد.

العالم-ترکیه

رئیس جمهور ترکیه از سران اتحادیه اروپا به دلیل توصیه به وی در زمینه کاهش عملیات حفاری در منطقه انتقاد کرد.

به نوشته روزنامه «اکاثی مرینی»، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که ترکیه حفاری جدید را در شرق مدیترانه و عمدتا در قبرس ادامه خواهد داد.

اردوغان روز جمعه گفت: «ترکیه دستورالعمل‌های هیچ کس را قبول نمی‌کند. آنها [اتحادیه اروپا] هنوز متوجه نشده اند که من چه کسی هستم. من فرزند این ملت هستم. چه زمانی به این تصور رسیدید که اردوغان تحت دستورالعمل شما صحبت می کند؟».

با این حال، مشخص نیست منظور اردوغان چه کسی است، زیرا وی پنجشنبه با «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا مکالمه تلفنی داشت و چندی قبل نیز با «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا گفت‌وگو کرد.

اردوغان تصریح کرد که آنکارا به توصیه‌های اتحادیه اروپا گوش نخواهد داد و بلافاصله بررسی‌های لرزه نگاری و حفاری در منطقه ویژه اقتصادی شرق مدیترانه شرقی و قبرس را انجام خواهد داد.

وی افزود: «ما حقوق خود را آنگونه که باید بدست می‌آوریم و آنها را درشرق مدیترانه، قبرس، به طور عمده در دریا، بدست خواهیم آورد، ما به اکتشاف نفتی ادامه خواهیم داد. الان داریم این کار را می‌کنیم؟ بله ما این کارها را انجام می‌دهیم. و برخی از نشانه‌ها مبنی برا پیدا شدن گاز را داریم. اکنون، هدف ما این است که نفت استخراج کنیم».

به گفته تحلیلگران سیاسی، آنکارا پس از اطمینان از عدم تحریم در اجلاس اتحادیه اروپا، اکنون سیاست خود را در شرق مدیترانه دنبال می‌کند و قصد ندارد در مورد موضوع حفاری‌های اکتشافی عقب‌نشینی کند.

حدود یک ماه‌ونیم قبل، فن‌درلین و چارلز میشل رطی سفر به ترکیه، با اردوغان دیدار کرده و درباره مسائل دوجانبه از جمله تنش‌زدایی در شرق مدیترانه و همچنین ابعاد عضویت کامل این کشور در اتحادیه اروپا صحبت کردند.

در ماه‌های گذشته اقدامات اکتشافی ترکیه در شرق دریایی مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

با این حال، رئیس‌جمهور ترکیه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را برای بازگشت قدرت به این قاره لازم دانسته و خواستار تغییر ساختار این اتحادیه شد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها