سفر دیپلمات ارشد رژیم صهیونیستی به مغرب

سفر دیپلمات ارشد رژیم صهیونیستی به مغرب
سه شنبه 15 تير 1400 - 19:42

یک دیپلمات ارشد رژیم صهیونیستی قصد دارد با سفر به مغرب با مقام‌های ارشد این کشور گفت‌وگو کند.

العالم - فلسطین اشغالی

یک دیپلمات ارشد رژیم صهیونیستی برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های مغرب قصد عزیمت به این کشور را دارد.

به نوشته شماره سه شنبه وبگاه «تایمز اسرائیل» «آلون اوشپیز»،مدیرکل وزارت امور خارجه رژیم اسرائیل به دستور«یائیر لاپید» وزیر امور خارجه قصد عزیمت به مغرب را دارد.

اوشپیز قرار است با «فواد یعزوره» همتای مغربی خود و همچنین دیگر مقامات ارشد دیپلماتیک این کشور دیدار کند. این دیدارها پیش از آغاز پروازهای مستقیم بین طرفین است که انتظار می‌رود ظرف چند هفته آغاز شود.

دیوان پادشاهی مغرب چندی قبل در بیانیه‌ای از برقراری روابط کامل دیپلماتیک، با رژیم صهیونیستی خبر داد اما مدعی شد که این عادی‌سازی روابط تأثیری در موضع رباط در خصوص فلسطینیان نخواهد داشت.

وزیر خارجه مغرب روز یکشنبه گفت که روابط میان کشورش با رژیم صهیونیستی قبل از اعلام توافق عادی‌سازی هم اساسا عادی بوده است.

«ناصر بوریطه» در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» گفـت: «از دیدگاه ما، از عادی سازی با اسرائیل حرف نمی‌زنیم، زیرا روابط ما اساسا عادی بود. ما در مورد ازسرگیری روابط میان دو طرف همچون گذشته صحبت می‌کنیم، زیرا این رابطه همیشه وجود داشته و هرگز متوقف نشده است.»
وزیر خارجه مغرب روابط کشورش با رژیم صهیونیستی را متمایز خواند و گفت: «این رابطه اصلا قابل مقایسه با رابطه دیگر کشورهای عربی با اسرائیل نیست.»

رسانه‌های صهیونیستی روز یکشنبه نیز از ورود یک فروند هواپیمای سی-۱۳۰ نیروی هوایی مغرب به فلسطین اشغالی برای شرکت در یک رزمایش هوایی بین‌المللی خبر دادند.

وبگاه «تایمز اسرائیل» نوشت که این نخستین بار است که یک فروند هواپیمای نظامی مغرب برای شرکت در رزمایشی در اسرائیل شرکت کرده است. ارتش رژیم صهیونیستی از اظهار نظر در زمینه همکاری مستقیم نظامی مغرب با تل آویو خودداری و تنها اعلام کرده است که ارتش اسرائیل در تمرین‌های نظامی، نشست‌ها و کارهای تحقیقاتی و توسعه نظامی با کشورهای مختلف همکاری دارد.

اعلام سازش میان کشور مغرب و رژیم صهیونیستی، واکنش‌های زیادی را در جهان اسلام برانگیخت . امارات، بحرین و سودان طی ماه‌های گذشته با وساطت آمریکا با رژیم اسرائیل روابط خود را عادی‌سازی کرده‌اند.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها