سازمان جهانی بهداشت: کشورهای بسیاری هنوز برای کادر درمانی، واکسن کرونا ندارند

سازمان جهانی بهداشت: کشورهای بسیاری هنوز برای کادر درمانی، واکسن کرونا ندارند
سه شنبه 22 تير 1400 - 09:37

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت، درحالیکه بسیاری از کشورها هنوز واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند صحیح نیست که کشورهای ثروتمند واکسن‌های اضافی سفارش دهند.

العالم - جهان

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه گفت، در حالیکه کشورهای دیگر هنوز واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند، کشورهای ثروتمند نباید برای جمعیت واکسینه شده خود واکسن‌های اضافی سفارش دهند.

به گزارش خبرگزاری انگلیسی «رویترز» «تدروس آدانوم گبرایسوس» دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت که مرگ و میرهای ناشی از کرونا دوباره درحال افزایش است و سویه دلتا در حال تبدیل شدن به سویه غالب کروناست و بسیاری از کشورها هنوز دزهای واکسن کافی برای محافظت از کارکنان بخش بهداشت و درمان خود دریافت نکرده‌اند.

تدروس با بیان اینکه این نوع بسیار مسری کرونای دلتا برای اولین بار در هند شناسایی شد واکنون در کشورهای دیگر یافت شده ، گفت: «سویه دلتا در سراسر جهان با سرعت بسیار در حال شیوع است و مرگ و میر را تشدید کرده است.»

تدروس گفت: «شکاف جهانی در تهیه واکسن کرونا بسیار شدید است. برخی کشورها و مناطق میلیون‌ها دز واکسن کرونای اضافی سفارش می‌دهند، درحالیکه سایر کشورها تجهیزات لازم را برای واکسیناسیون کارکنان بهداشتی خود نیز در اختیار ندارند.»

وی با اشاره به شرکت‌های آمریکایی تولید کننده واکسن از جمله واکسن فایزر گفت که آنها باید دزهای خود را به «کوواکس»، برنامه تقسیم واکسن، عمدتا برای کشورهای با درآمد متوسط ​​و فقیر، ارسال کنند.

تدروس در حالی این سخنان را گفت که این سازمان خود متهم به کم کاری در ارسال واکسن به برخی نقاط جهان است.

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا، چندی قبل سازمان جهانی بهداشت را به کارشکنی در ارسال به موقع واکسن کرونا علی‌رغم دریافت پول آن از قبل متهم کرد. مادورو با انتقاد شدید از طرح کوواکس گفت که اگر سازمان جهانی بهداشت واکسن‌های از قبل خریداری شده برای مردم ونزوئلا را تحویل ندهد، دولت ونزوئلا درخواست بازپرداخت وجوهی را خواهد داد که هشت هفته پیش واریز شده است.

وی گفت: «سازمان جهانی بهداشت پول ونزوئلا را مسدود کرده است. اگر آنها نتوانند پول ما را پس دهند، ما در خرید میلیون‌ها واکسن از منابع دیگر سرمایه گذاری خواهیم کرد تا به جلو حرکت کنیم.»

دفتر ریاست جمهوری ونزوئلا نیز در توییتی نوشت: «سامانه کوواکس در ونزوئلا از کار افتاده است. اگر در چند روز آینده پاسخی دریافت نشود، دولت خواستار بازگرداندن منابع واریز شده به صندوق جهانی بهداشت برای خرید واکسن کرونا خواهد شد.»

مادورو همچنین اطلاع داد که دولت ونزوئلا به تلاش خود برای دستیابی به واکسن کرونا ادامه خواهد داد. تاکنون ۱۱.۴ درصد از ونزوئلایی‌ها واکسینه شده‌اند و مقامات بهداشتی این کشورانتظار دارند که ۷۰ درصد مردم تا ماه اکتبر در برابر کرونا واکسینه شوند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها