تکرار نسخه‌پیچی فرانسه برای لبنان؛ فرستاده ماکرون: در اصلاحات تسریع شود

تکرار نسخه‌پیچی فرانسه برای لبنان؛ فرستاده ماکرون: در اصلاحات تسریع شود
چهارشنبه 23 تير 1400 - 15:57

مشاور امور غرب آسیا و شمال آفریقای رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با رئیس‌جمهور لبنان بر اهمیت تسریع در تشکیل دولت جدید لبنان و اصلاحات مورد نظر فرانسه و جامعه بین‌المللی تاکید کرد.

العالم - لبنان

«میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان امروز (چهارشنبه) با هیأت فرانسوی به ریاست «پاتریک دوریل»، مشاور امور غرب آسیا و شمال آفریقای رئیس جمهوری فرانسه در کاخ «بعبدا» دیدار کرد.

بر اساس گزارش وبسایت «النشره»، عون در این دیدار گفت، تلاش‌ها برای تشکیل دولت جدید همچنان پابرجاست دولتی که اصلاحات و مقابله با فساد و حسابرسی دقیق را جزء اولویت‌های خود قرار دهد.

رئیس‌جمهور لبنان در ادامه سختی‌ها و موانع بر سر راه تشکیل دولت جدید را برشمرد و ابراز امیدواری کرد که دیدارش با نخست‌وزیر مکلف «سعد الحریری» مثبت باشد بویژه آنکه نه ماه است که این کشور دولت ندارد و به وسیله دولت پیشبرد امور ادامه می‌شود.

میشل عون بار دیگر ابتکار امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه برای لبنان را تایید کرد و ضمن قدردانی از وی گفت، سفر مرتب مقامات فرانسوی به لبنان دلیل توجهی است که فرانسه به لبنان دارد.

عون همچنین تصریح کرد، تحقیقات درباره انفجار مهیب آگوست سال گذشته بندر بیروت ادامه دارد و هیچ مقصری از مصونیت سیاسی برخوردار نخواهد بود.

دوریل هم بر اهمیت تسریع در تشکیل دولت جدید لبنان و اصلاحات مورد نظر فرانسه و جامعه بین‌المللی تاکید کرد.

عون امروز با هیأتی از صندوق بین‌المللی پول هم دیدار داشت و با آنها درباره آخرین وضعیت اقتصادی لبنان رایزنی کرد.

در همین ارتباط، «فرانک ریستر» وزیر تجارت فرانسه که دیروز (سه‌شنبه) در آستانه اولین سالگرد انفجار مهیب بیروت به لبنان سفر کرده بود، ضمن دیدار با مقامات این کشور در سخنانی مقابل خبرنگاران بار دیگر مقامات لبنانی‌ را به تحریم تهدید کرد (جزئیات بیشتر).

انفجار مهیب بندر بیروت در آگوست ۲۰۲۰، استعفای دولت حسان دیاب و خلأ سیاسی، تحریم‌های آمریکا علیه بیروت و بحران اقتصادی و غیره، همه و همه دست به دست هم داد تا لبنان امروز با کلافی در هم پیچیده روبه‌رو شود که حل آن آسان نیست.

بعد از انفجار بیروت رئیس‌جمهور فرانسه چند بار برای ارائه طرحی ادعایی با هدف کمک به حل مشکلات لبنان به این کشور سفر کرد اما این طرح تا کنون به جایی نرسیده است.

تاکنون جزئیات دقیقی از ابتکار فرانسه در لبنان منتشر نشده است اما بر اساس کلیات منتشر شده در رسانه‌ها، این طرح بر ضرورت توجه فوری به چهار بخش کمک‌های بشردوستانه به منظور مقابله با شیوع بیماری کرونا، بازسازی زیرساخت‌ها به دنبال انفجار بیروت، اصلاحات سیاسی و اقتصادی و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در لبنان تاکید دارد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها