واکنش صلیب سرخ جهانی به جنایت هولناک تکفیری‌ها در یمن

واکنش صلیب سرخ جهانی به جنایت هولناک تکفیری‌ها در یمن
سه شنبه 29 تير 1400 - 11:55

ادامه اختلافات میان نیروهای دولت دست نشانده ریاض در یمن و نیروهای وابسته به امارات در «لحج» و واکنش صلیب سرخ جهانی به اعدام دو اسیر انصارالله یمن به دست گروه‌های سلفی و تکفیری از مهمترین اخبار یمن است.

العالم - یمن

به گزارش البوابه، منابع یمنی از جدا شدن یک گردان تیپ 17 پیاده وابسته به نیروهای هادی در استان «لحج» و ملحق شدن آن به شبه نظامیان وابسته به امارات خبر دادند.

این منابع بیان کردند: گردانی متشکل از 500 نظامی به فرماندهی «مصطفی شیخان الصبیحی» به شورای انتقالی ملحق شدند. این در راستای صف آرایی نظامی میان شبه نظامیان وابسته به امارات و ریاض است.

این در حالی است که استان لحج آبستن تحولات زیادی است و کشمکش میان نیروهای «هادی» از یکسو با نیروهای شورای انتقالی از سوی دیگر ادامه دارد.

واکنش صلیب سرخ جهانی به اعدام دو اسیر به دست نیروهای هادی و سلفی‌ها

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، اقدام نیروهای «هادی» و گروه‌های سلفی و القاعده در اعدام دو اسیر وابسته به انصارالله یمن در استان البیضاء را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: باید با اسیرانی که در جریان جنگ در استان البیضاء به اسارت درآمده‌اند، برخورد انسانی شود و همه تدابیر لازم برای حمایت از جان غیرنظامیان و حفظ دارایی های آنها به عمل آید.

این کمیته از طرف‌های درگیر خواست که زخمی شدگان را درمان کنند و به جمع آوری اجساد کشته شدگان بپردازند.

تروریست‌های القاعده و داعش اخیراً دو اسیر از نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را در البیضاء سر بریدند.

المسیره اخیرا در گزارشی در این باره نوشت: جنایت اخیر تکفیری‌ها علیه دو اسیر یمنی در جبهه البیضاء، واقعیت طرحی را آشکار کرد که می‌خواستند آن را در مناطق آزاد شده البیضاء اجرا کنند تا عناصر تکفیری بار دیگر در این استان مستقر شوند و علیه امنیت و ثبات ساکنان آن فعالیت کنند. این جنایت همچنین آشکار کرد که آمریکا، عربستان و امارات، گردانندگان اصلی این عناصر افراطی هستند.

البته این نخستین جنایت نیست و پیشتر جنایت‌های بسیاری به دست این گروه‌ها با وابستگی‌های متفاوت انجام گرفته است که مراجع تصمیم گیری همه آن‌ها به واشنگتن، ریاض و ابوظبی ختم می‌شود. در نبرد‌های اخیر در البیضاء، این روابط و وابستگی‌ها بار دیگر نمایان‌تر شد.

سازمان ملل تا کنون در قبال این جنایت‌ها هیچ اقدامی انجام نداده است و این سکوت، حجم همدستی این سازمان با ائتلاف متجاوز را نشان می‌دهد. این همدستی در پرونده‌های نظامی، سیاسی، انسانی و اقتصادی به دفعات تکرار شده، اما برای حل و فصل جدی پرونده اسرا هیچ رویکردی نداشته و با سیاست باج خواهانه ائتلاف متجاوز برای به خدمت گرفتن پرونده‌های انسانی به نفع پرونده‌های سیاسی و نظامی همخوانی داشته است.

جنایت اعدام اسرا به دیگر جنایت‌های عناصر تکفیری اضافه شد؛ جنایت‌هایی از قبیل انفجار مین و مواد انفجاری که فرزندان استان البیضاء بیشترین خسارت را از آن متحمل شده‌اند و اگر تحول ایجاد شده توسط انقلاب 21 سپتامبر و قطع ایادی جنایتکار عناصر تکفیری و رسواسازی و آشکار کردن ماهیت این عناصر نبود، جنایت‌های آن‌ها به صنعا و سایر استان‌ها نیز سرایت می‌کرد. آمریکا از این عناصر و حملات آن‌ها در دو جهت استفاده کرده است؛ نخست در عرصه داخلی و امنیتی و دوم، به کارگیری آن‌ها به عنوان بهانه‌ای برای مداخله و حمله خارجی؛ اما انقلاب 21 سپتامبر هر دو هدف را ساقط کرد.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها