واشنگتن پست: نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس با رژیم صهیونیستی مرتبط است

واشنگتن پست: نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس با رژیم صهیونیستی مرتبط است
چهارشنبه 30 تير 1400 - 22:47

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد شرکت فناوری صهیونیستی "ان اس او" که سازنده نرم‌افزار جاسوسی "پگاسوس" است داده‌های خود را با رژیم صهیونیستی به اشتراک می‌گذارد.

العالم ـ آمریکا

خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از واشنگتن تن پست گزارش داد: یک مقام آمریکایی که نامی از آن برده نشده، خاطرنشان کرده که بدون شک شرکت ان اس او اطلاعات حساس امنیت ملی را با دولت اسرائیل به اشتراک می‌گذارد.
وی افزود: دولت‌ها در سراسر جهان معتقدند شرکت ان اس او با دولت اسرائیل همکاری می‌کند.
در همین حال شرکت ان اس او در واکنش به این گزارش "واشنگتن پست" در بیانیه‌ای گفت: شرکت ان اس او حدسیات استفاده رژیم صهیونیستی از سیتسم‌های مشتریان ما را رد می‌کند و آن را بخشی از نظریات توطئه از سوی منتقدان می‌داند.
همچنین وزارت امور خارجه رژیم اشغالگر صهیونیستی مدعی شده است که این رژیم به اطلاعات جمع آوری شده توسط شرکت ان اس او دسترسی ندارد.
اما به گفته مقام آمریکایی بسیاری از کشورها این ادعا را باور ندارند.
جنجال نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس از هفته جاری و پس از انتشار گزارشی از سوی چندین رسانه جهانی در مورد نفوذ این نرم‌افزار جاسوسی به گوشی‌های همراه چندین فعال سیاسی، خبرنگار و مقام سیاسی در جهان آغاز شد.
تحقیقات جامع بیش از ۱۷ سازمان خبری نشان داد که از نرم‌افزار جاسوسی موسوم به "پگاسوس" ساخت شرکت فناوری صهیونیستی "ان اس او" برای جاسوسی از گوشی‌های همراه صدها خبرنگار، فعال سیاسی و اجتماعی و همچنین سیاستمداران در سراسر جهان استفاده شده است.
طبق گزارش "سی ان بی‌سی" یکی از شخصیت‌های مهم که گوشی او توسط این نرم‌افزار جاسوسی هک شده است، نامزد جمال خاشقچی است که توسط عاملان حکومت سعودی در سال ۲۰۱۸ به قتل رسید.
کشورهایی که بیشترین استفاده را از این نرم‌افزار انجام داده‌اند شامل آذربایجان، بحرین، مجارستان، هند، قزاقستان، مکزیک، مراکش، رواندا، عربستان سعودی و امارات می‌شوند.
محققان توانستند بیش از هزار نفر را از طریق تحقیق و مصاحبه در چهار قاره شناسایی کنند: چندین نفر از اعضای خانواده سلطنتی عرب، حداقل ۶۵ مدیر بازرگانی، ۸۵ فعال حقوق بشر، ۱۸۹ روزنامه نگار و بیش از ۶۰۰ سیاستمدار و مقام دولتی، در میان افرادی بودند که گوشی آنها با نرم‌افزار پگاسوس هک شده بود.
به گزارش ایرنا، اولین بار برنامه جاسوسی اسرائیلی "پگاسوس" در سال ۲۰۱۶ فاش شد؛ هنگامی که از سوی یک سری برنامه‌های جاسوسی بسیار پیشرفته، تلفن همراه «احمد منصور» فعال اماراتی هک شد که در پی آن منصور بازداشت و تاکنون زندانی شده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها