بحث درباره محکومیت طالبان در شورای امنیت سازمان ملل

بحث درباره محکومیت طالبان در شورای امنیت سازمان ملل
جمعه 22 مرداد 1400 - 11:50

شورای امنیت سازمان ملل در حال بحث در خصوص پیش‌نویس بیانیه‌ای است که حملات طالبان را به شهرها و شهرک‌هایی که منجر به تلفات بالای غیرنظامیان می‌شود، محکوم و این گروه را به تحریم تهدید می‌کند.

العالم - آمریکا

به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت سازمان ملل در حال بحث در خصوص پیش‌نویس بیانیه‌ای است که حملات طالبان به شهرها و شهرک‌هایی را که منجر به تلفات زیاد غیرنظامیان می‌شود، محکوم کرده و به تحریم به دلیل سوءاستفاده و اقداماتی که صلح و ثبات افغانستان را به خطر می‌اندازد، تهدید می‌کند.

طبق گزارش رویترز، این بیانیه رسمی که توسط استونی و نروژ تهیه شده و این خبرگزاری مدعی رویت آن است، باید مورد موافقت کلی این نهاد ۱۵ نفره قرار بگیرد.

در این متن آمده که امارت اسلامی افغانستان (اشاره به حکومتی که در سپتامبر ۱۹۹۶ پس از سقوط کابل توسط طالبان تأسیس شد) در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده و در ادامه ذکر شده که سازمان ملل از تأسیس هیچ دولتی در افغانستان که از طریق نیروی نظامی یا بازسازی امارت اسلامی افغانستان تحمیل شود، حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد.

«دبورا لیونس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان هفته گذشته تعهد طالبان در حل و فصل سیاسی را زیر سوال برد و به شورای امنیت گفت که جنگ وارد مرحله مهلک‌تر و مخرب‌تر شده است.

در پیش‌نویس مذکور همچنین آمده است: شورای امنیت حملات مسلحانه نیروهای طالبان به شهرها و شهرک‌های سراسر افغانستان را که منجر به تلفات بیشتر غیرنظامیان می‌شود به شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کند.

متن این پیش‌نویس همچنین بر آمادگی شورای امنیت برای اعمال اقدامات بیشتر علیه افرادی که مسئول نقض یا سوءاستفاده از حقوق بشر یا نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی هستند تاکید می‌کند، از جمله کسانی که در حملات علیه غیرنظامیان مشارکت دارند یا افراد و نهادهایی که در اقداماتی دخیل هستند یا از آن‌ها حمایت می‌کنند که صلح، ثبات یا امنیت را تهدید می‌کند.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که به طور خاص از تغییر جنگ در افغانستان به مناطق شهری نگران است و هشدار داد که اگر حمله طالبان به پایتخت کابل برسد تأثیرات فاجعه‌باری بر غیرنظامیان خواهد داشت.

پیش از این، «عبدالله عبدالله» رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص این کشور شد.

وی گفت که در نتیجه‌ حملات اخیر طالبان بر کلانشهرهای افغانستان، هزاران نفر کشته و زخمی شده و صدها هزار تن دیگر از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

عبدالله افزود:‌‌ وقت آن رسیده که شورای امنیت در نشست اضطراری خود، موضوع افغانستان و عواقب امنیتی-بشری آن را به بحث بگذارد و درباره رسیدگی به بحران این کشور تصمیم فوری و قاطع اتخاذ کند.

پیش از این نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد به دنبال افزایش درگیری‌ها در افغانستان، نشست فوق‌العاده‌ای را برگزار کرد. هرچند از برگزاری این نشست حدود یک هفته گذشته، اما تاکنون نتیجه‌ نهایی آن اعلام نشده است.

طالبان از ماه آوریل در حالیکه نیروهای خارجی پس از ۲۰ سال خروج خود را از افغانستان تکمیل می‌کنند، حملاتش را برای شکست دولت کابل افزایش داده است. بنابر گزارش برخی منابع، در حال حاضر این گروه حدود دو سوم خاک افغانستان را در کنترل خود دارد.

به گزارش تلویزیون الجزیره، سخنگوی طالبان مدعی شد که سقوط شهرهای بزرگ نشانه استقبال افغان‌ها از طالبان بود و افزود که آن‌ها درهای مسیر سیاسی را نمی‌بندند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها