سفارت آمریکا در کابل خواستار امحای اسناد و مدارک حساس شد

سفارت آمریکا در کابل خواستار امحای اسناد و مدارک حساس شد
شنبه 23 مرداد 1400 - 05:09

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد سفارت آمریکا در کابل به کارکنان خود دستور داده است اسناد و مدارک حساس را امحا کنند.

العالم-آمریکا

سی ان ان به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد به کارکنان سفارت آمریکا در کابل دستور داده شده است قبل از ترک سفارت، اسناد و مدارک موجود در آن را از بین ببرند.
این شبکه تلویزیونی آمریکایی ادامه داد کارکنان سفارت همچنین موظف شده اند وسایلی را که ممکن است برای اهداف تبلیغاتی مورد سوءاستفاده قرار گیرند، از جمله پرچم‌ها و نشان‌های دولتی و نظامی این کشور را نابود کنند.
آمریکا همزمان با پیشروی طالبان در افغانستان در پی خروج بسیاری از کارکنان سفارت خود در کابل است و برای خروج این افراد سه هزار نیرو به این کشور اعزام می کند.

احتمال محاصره کابل در هفت روز یا حتی ۷۲ ساعت آینده
سی ان ان در ادامه این گزارش آورده است که یک مقام دیپلماتیک آمریکا می گوید براساس برآوردهای یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی، این احتمال وجود دارد که کابل در هفت روز یا حتی ۷۲ ساعت آینده کاملا محاصره شود.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در واشنگتن همزمان با پیشروی نیروهای طالبان در افغانستان اعلام کرد کارکنانی را که قصد داریم از افغانستان خارج کنیم از افرادی هستند که به تداوم ماموریتشان در آنجا نیازی نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال گفت: سفارت آمریکا در افغانستان همچنان باز است و ما به حضور دیپلماتیک خود در افغانستان ادامه خواهیم داد.
به گفته وی، نیروهای آمریکایی در فرودگاه کابل برای تخلیه کارمندان سفارت و مترجمان مستقر خواهند شد.
جان کربی سخنگوی پنتاگون نیز همان روز اعلام کرد که آمریکا سه هزار نیرو برای کمک به خروج مقامات آمریکایی به افغانستان اعزام می کند که ظرف 48 ساعت به کابل می رسند.
در همین حال، روزنامه واشنگتن‌ پست به نقل از دو مقام گزارش داد که مذاکره ‌کنندگان آمریکایی در تلاش‌ هستند از طالبان تضمین بگیرند در صورت ورودشان به کابل، به سفارت آمریکا در افغانستان حمله نخواهند کرد.
نیویورک تایمز نیز به نقل از منابع آگاه از مذاکره میان آمریکا و گروه طالبان برای اطمینان از عدم حمله به سفارت این کشور در افغانستان خبر داد.
بایدن پایان ماموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرده است.طالبان از ماه آوریل در حالیکه نیروهای خارجی پس از ۲۰ سال اشغال افغانستان، در حال خروج از این کشور هستند، حملاتش را برای شکست دولت کابل افزایش داده است.
اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان بدتر شدن وضعیت امنیتی در کشورش را ناشی از تصمیم "ناگهانی" خروج نیروهای آمریکایی اعلام کرده است.

ایرنا

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها