سخنگوی طالبان: خواهان تداوم جنگ نیستیم/ از کشورهای جهان می خواهیم در افغانستان سرمایه گذاری کنند/ با هیچ یک از طرف های موجود در افغانستان تسویه حسابی نخواهیم داشت

سخنگوی طالبان: خواهان تداوم جنگ نیستیم/ از کشورهای جهان می خواهیم در افغانستان سرمایه گذاری کنند/ با هیچ یک از طرف های موجود در افغانستان تسویه حسابی نخواهیم داشت
سه شنبه 26 مرداد 1400 - 20:20

سخنگوی طالبان اعلام کرد که این گروه مسلح خواهان تداوم جنگ در افغانستان نیست.

العالم - آسیا

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز سه شنبه در کنفرانس خبری در کابل پایتخت افغانستان گفت: ما عفو عمومی اعلام کردیم و خواهان تداوم جنگ در افغانستان نیستیم.

مجاهد افزود: ما خواهان دست یابی به توافقنامه ای هستیم که همه اقشار ملت آن را قبول داشته باشند.

وی اعلام کرد : ما با هیچ یک از طرف های موجود در افغانستان تسویه حسابی نخواهیم داشت. ما به همه مردم و کسانی که با اشغالگران و دولت سابق همکاری می کردند، اعلام می کنیم که با آنها انتقام جویانه برخورد نخواهیم کرد.

سخنگوی طالبان گفت: سفارتخانه های خارجی در امنیت خواهند بود و هیچ کسی به آنها تعرض نخواهد کرد.

مجاهد خاطرنشان کرد دولت سابق مراکز دولتی را رها و فرار کرد که این امر باعث بروز آشوب شد و برخی از این وضعیت سوء استفاده کرده و به سرقت و غارت پرداختند.

وی گفت ما خواهان تشکیل نظام اسلامی فراگیر در افغانستان هستیم. البته امارت اسلامی تهدیدی برای کشورهای همسایه و جهان نخواهد بود و همگان باید به عادات و رسوم ما از جمله اجرای احکام اسلامی احترام بگذارند.

مجاهد افزود ما حقوق زنان را در چارچوب اسلام تامین خواهیم کرد.

وی گفت از کشورهای جهان می خواهیم که در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

سخنگوی طالبان تصریح کرد به همه کارمندان ادارات دولتی اعلام می کنیم که می توانند به خانه های خود بازگردند و هیچ کس متعرض آنها نخواهد شد.

وی گفت ما از کسانی که به فرودگاه کابل برای ترک افغانستان رفتند، می خواهیم که به خانه هایشان برگردند. ما برای برقراری مجدد وضعیت عادی در کشور تلاش خواهیم کرد.

مجاهد افزود درباره سیاست مان درباره علم و دانش در آینده تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی تاکید کرد طالبان، هزاران نیروی نظامی را که در مدت 20 سال با آنها جنگیدند، عفو می کند.

سخنگوی طالبان اعلام کرد رسانه ها می توانند در چارچوب فرهنگ حاکم به فعالیت خود ادامه دهند.

وی گفت مذاکرات صلح از 18 ماه پیش برگزار می شود و ما یک تیم مذاکره کننده قوی در قطر داریم ولی برخی از جنگ طلبان گروه ما را به بازی گرفتند.

مجاهد همچنین از اتباع افغان مقیم خارج خواست که به کشورشان بازگردند.

وی افزود کشور ما اسلامی است چه 20 سال پیش چه هم اکنون ولی فرق زیادی میان وضعیت کنونی ما و وضعیت 20 سال پیش ما وجود دارد.

سخنگوی طالبان تصریح کرد ما با کاشت مواد مخدر در افغانستان مبارزه خواهیم کرد. پس از این هیچ کسی نخواهد توانست به قاچاق مواد مخدر بپردازد و افغانستان کشوری عاری از مواد مخدر خواهد بود. قول می دهیم که افغانستان پس از این به محلی برای کاشت مواد مخدر تبدیل نخواهد شد ولی برای موفقیت در این کار نیاز به کمک خارجی داریم.

وی گفت همه مرزهای افغانستان تحت کنترل ماست و قاچاق سلاح در کار نخواهد بود و همه سلاح های بکار رفته در درگیری ها جمع آوری و ثبت خواهد شد.

مجاهد افزود پس از تشکیل دولت، درباره ماهیت قوانینی که به اطلاع مردم خواهد رسید، تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد به هیچ فرد یا گروهی اجازه نخواهیم داد که از افغانستان برای حمله به دیگر کشورها استفاده کند.

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها