امیرعبداللهیان امروز راهی سوریه می‌شود

امیرعبداللهیان امروز راهی سوریه می‌شود
يکشنبه 7 شهريور 1400 - 10:35

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دومین مقصد سفرش به منطقه و پس از حضور در عراق به سوریه سفر می‌کند.

العالم - ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اولین سفر خارجی‌اش و به منظور شرکت در نشست منطقه ای حمایت از عراق، روز شنبه ششم شهریور ماه به بغداد سفر کرد.

وی در مقصد دوم این سفر امروز راهی سوریه می شود تا با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو کند.

وزیر امور خارجه کشورمان (شنبه) پیش از سفر به بغداد اظهار داشت: ما از هرگونه ابتکار عمل منطقه‌ای مقامات جمهوری عراق که با مشارکت اهل منطقه باشد، استقبال می‌کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: ما معتقدیم لازم بود از سوریه نیز به عنوان همسایه مهم عراق در این اجلاس دعوت به عمل می آمد. البته در خصوص امنیت و‌ توسعه پایدار منطقه با رهبری سوریه در تماس و مشورت هستیم و در مورد اجلاس بغداد و تاکید بر نقش مهم کشورهای منطقه در هرگونه ابتکار منطقه ای با دمشق مشورت مستقیم خواهیم داشت.

امیرعبداللهیان همچنین طی سخنانی در این نشست از عدم حضور سوریه در نشست مذکور ابراز تاسف کرد.

گفتنی است، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه پنجم شهریور ماه از اعزام هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نشست ‌حمایت از عراق خبر داده بود.

فؤاد حسین وزیر خارجه عراق نیز روز جمعه پنجم شهریور ماه در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان ضمن تبریک تعیین وی به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و تجدید دعوت برای حضور جمهوری اسلامی ایران در اجلاس حمایت از عراق، اهمیت حضور هیأت جمهوری اسلامی ایران در اجلاس بغداد به عنوان فرصتی برای گفت‌وگوها در منطقه را مورد تاکید قرار داد.

وی ضمن تجلیل از سیاست حسن همسایگی ایران، خواستار گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه شد.

گفتنی است این کنفرانس ششم شهریور ماه در بغداد برگزار شد.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر، «عبدالله دوم» شاه اردن و «صباح خالد الحمد الصباح» نخست‌وزیر کویت در این نشست شرکت کردند.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها