لاوروف: هیچکس عجله‌ای برای به‌رسمیت شناختن طالبان ندارد

لاوروف: هیچکس عجله‌ای برای به‌رسمیت شناختن طالبان ندارد
چهارشنبه 24 شهريور 1400 - 15:05

وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه مسکو هنوز برنامه‌ای برای پذیرش طالبان به‌عنوان دولت رسمی افغانستان ندارد، گفت روسیه مسئول بحران‌های ناشی از اقدامات غرب در این کشور نیست.

العالم - اروپا

با گذشت چها روز از آغاز به کار دولت موقت طالبان در افغانستان، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه می‌گوید عجله‌ای برای پذیرش این دولت ندارند.

لاوروف امروز (چهارشنبه) گفت: «ما هیچ قید و شرطی برای طالبان اعمال نمی‌کنیم و هیچکس برای به رسمیت شناختن دولت این جنبش عجله‌ای ندارد. آنچه برای ما اهمیت دارد، امنیت مرزهای متحدانمان در آسیای مرکزی است».

به نوشته رسانه‌های روسی، وی با بیان اینکه مسکو نحوه عمل‌کردن طالبان به وعده‌هایش را زیر نظر خواهد داشت، توضیح داد: «روسیه مسئول بحران‌های احتمالی مهاجرت ناشی از اقدامات غرب در افغانستان نخواهد بود».

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه درباره تعاملات این کشور با غرب اظهار داشت: «ناتو با لج‌بازی از گفت‌وگو با روسیه از طریق ارتش خودداری می‌کند در حالی که مسکو آماده گفت‌وگو است، البته به شرطی که این گفت‌وگوها به صورت حرفه‌ای و نه با لحنی تهدیدآمیز باشد».

لاوروف با بیان اینکه شک ندارد تلاش‌ها علیه خط لوله انتقال گاز موسوم به «نورد استریم ۲» ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: «مسکو منتظر پاسخ واشنگتن در مورد دخالت در امور روسیه است».

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین پیش از این با ابراز نگرانی از احتمال نفوذ تروریست‌ها و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به روسیه، گفته بود مسکو فعلا برنامه‌ای برای صحبت با مقام‌های طالبان ندارد.

سه‌شنبه هفته قبل و پس از گذشت بیش از ۲۰ روز از تسلط طالبان بر کابل، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در نشست خبری اعضای کابینه دولت جدید افغانستان را اعلام کرد. وی پس از اعلام افراد کابینه دولت جدید افغانستان گفت: در دولت آینده سعی می‌کنیم که افراد از اقوام مختلف به‌کار گرفته شوند و ما تلاش خواهیم کرد تا همه اقشار جامعه افغانستان در دولت بعدی نقش داشته باشند.

به گفته مجاهد، «ملاهبت‌الله آخوندزاده» همچنان به عنوان رهبر باقی می‌ماند و اسم رسمی دولت جدید، امارت اسلامی افغانستان خواهد بود. «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره گفت که این گروه خواستار روابط خوب با تمامی کشورهاست.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها