امیر قطر: راهی برای حل اختلاف با ایران جز گفت‌‌وگوی مبتنی بر احترام متقابل وجود ندارد/ تنها راه برون رفت از بحران یمن گفت‌وگو است

امیر قطر: راهی برای حل اختلاف با ایران جز گفت‌‌وگوی مبتنی بر احترام متقابل وجود ندارد/ تنها راه برون رفت از بحران یمن گفت‌وگو است
سه شنبه 30 شهريور 1400 - 21:40

امیر قطر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تاکید کرد که هیچ راه حلی برای اختلافات با ایران جز از طریق گفت‌وگوی مبتنی بر احترام متقابل وجود ندارد.

العالم _ جهان اسلام

امیر قطر شامگاه سه شنبه طی نطقی در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره مسائل منطقه و جهان اظهارنظر کرد.

به گزارش شبکه الجزیره شیخ «تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» در ابتدای سخنانش در خصوص کرونا گفت: همه‌گیری ویروس کووید 19 نقاط ضعف در نظام امنیت جمعی ما را نشان داد، اما کشور قطر از کمک به نهادهای بین المللی ذیربط برای مقابله با این بیماری کوتاهی نمی‌کند.

امیر قطر، مشارکت در راه حل‌های مسالمت آمیز برای مناقشات و درگیری‌ها را از اولویت‌های کشورش خواند و گفت: اعلامیه العلا( توافق رفع اختلافات میان قطر از یک سو و چهار کشور عربی مصر، عربستان، امارات و بحرین از سوی دیگر)، برای این منعقد شد تا ثابت شود که راه حل اختلافات بر اساس همکاری و منافع مشترک است.

امیر قطر تاکید کرد: هیچ راه حلی برای اختلافات جز با گفت‌وگوی عقلانی بر اساس احترام متقابل وجود ندارد .

امیر قطر در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال شاهد تجاوزات متعدد اسرائیل در قدس اشغالی و علیه مقدسات اسلامی و مسیحی بوده‌ایم. جامعه بین المللی باید یک راه حل مسالمت آمیز فراگیر و عادلانه برای مساله فلسطین ایجاد کند.

شیخ تمیم بن حمد افزود: موضوع کوچ اجباری اهالی الشیخ جرح در قدس اشغالی نشان داد که آرمان فلسطین باید مورد توجه و محوریت مسائل قرار گیرد.

امیر قطر همچنین در مورد افغانستان نیز گفت که کشورش از هیچ تلاشی برای خارج کردن هزاران نفر از شهروندان افغانستانی از کشورشان فروگذاری نکرد و آن را یک تکلیف انسانی برشمرد.

شیخ تمیم گفت: ما با هماهنگی با شرکایمان هر آنچه را در توانمان باشد برای حفظ دستاوردهای قابل توجه دوحه ارائه می‌دهیم.

امیر قطر درباره شورای همکاری خلیج فارس گفت: ما بارها بر اهمیت شورای همکاری خلیج فارس و تعهد خود به حل و فصل اختلاقات از طریق گفت‌وگوی سازنده تاکید کردیم.

شیخ تمیم تصریح کرد: هیچ راه حلی برای اختلافات بر سر دیدگاه‌ها با ایران جز از طریق گفت‌وگوی عقلانی بر اساس احترام متقابل وجود ندارد و این قضیه در خصوص موضوع بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران صدق می‌کند. من فکر نمی‌کنم هیچ کسی، از جمله مخالفان بازگشت به توافق جایگزینی برای آن توافق داشته باشند.

امیر قطر افزود: نادیده گرفتن مساله سوریه هم جایز نیست و جامعه بین المللی باید تلاش‌هایش را برای پایان دادن به بحران این کشور بیش‌تر کند.

امیر قطر جنگ در یمن را نیز موجب بروز وضعیت انسانی تراژیک خواند و گفت: تنها راه برون رفت از بحران یمن گفت‌وگو بر اساس طرح خلیج فارس است.

شیخ تمیم در ادامه بر موضع ثابت خود در حمایت از غیرنظامیان واحترام به حقوق بشر و مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کرد و گفت: جامعه بین المللی باید به حمایت از افغانستان ادامه دهد و کمک های بشردوستانه را از اختلافات سیاسی جدا کند.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها