لزوم همکاری ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تقابل با فشارهای غرب

لزوم همکاری ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در تقابل با فشارهای غرب
پنج‌شنبه 1 مهر 1400 - 09:54

در نشستی به میزبانی یک مرکز مطالعاتی در شهر باکو بر لزوم همکاری بیشتر ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه به عنوان سه کشور همسایه با اشتراکات فراوان تاکید شد.

العالم - ایران

در نشستی با محوریت روابط ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در روز چهارشنبه (دیروز) به میزبانی مرکز تحلیل روابط بین‌الملل (AIR Center) در شهر باکو برگزار شد، حاضران بر لزوم همکاری بیشتر ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری «هابر ترک» «فرید شفیع‌اف»، رئیس مرکز مطالعات بین‌الملل باکو گفت که فرصت‌های خوبی برای همکاری‌های منطقه‌ای بین این سه کشور به ویژه پس از نبرد قره باغ ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه همکاری شش جانبه توسط ترکیه و جمهوری آذربایجان با مشارکت ارمنستان، گرجستان، روسیه و ایران پیشنهاد شده است، گفت: «به نظر می‌رسد که این ۶ کشوردر آینده نزدیک گردهم آیند، هرچند که باید همکاری باکو و ترکیه با ایران افزایش یابد.»

«کاظم سجادپور» رئیس موسسه مطالعات سیاسی و بین‌المللی ایران نیز بر اهمیت همکاری بین جمهوری آذربایجان، ایران و ترکیه تاکید کرد.

«حاکی اویغور» رئیس مرکز مطالعات ایران در آنکارا نیز اظهار داشت که ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایران دارای جنبه‌های مشترک زیادی از نظر تاریخی و فرهنگی هستند و خاطرنشان کرد که این سه کشور در نظامی جهانی کنونی با چالش‌های مشابه روبرو هستند.

وی گفت: «هر سه کشور با فشارهای مشابهی از سوی قدرت‌های غربی روبرو شده اند. برخی از کشورهای غربی تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال می‌کنند.»

وی افزود که پس از پیروزی جمهوری آذربایجان در نبرد قره باغ، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز گفت که ۶ کشور در منطقه باید با هم متحد شوند. پیروزی جمهوری آذربایجان در قره باغ فرصتی برای گردهمایی این ۶ کشور است. اگر این کشورها با هم جمع شوند، بسیاری از مشکلات را حل خواهیم کرد.»

چندی قبل «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان که برای افتتاح پادگانی در شهرستان آزاد شده «جبرایل» در مرز با ایران حضور داشت، بر مودت و دوستی بین باکو و تهران تاکید کرد.

وی در این باره گفت:«مرز جمهوری آذربایجان و ایران مرز دوستی است. حفاظت از این مرز برای توسعه روابط با ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است. ما از جهات دیگر با جمهوری اسلامی ایران مرز داریم و این مرز به معنای واقعی کلمه مرز دوستی و همکاری است. شهروندان هر دو کشور با عبور از مرز از این امر بهره مند می‌شوند. در عین حال، حجم روزافزون محموله‌ها بیانگر توسعه روابط جمهوری آذربایجان و ایران است.»

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها