تلاش جمهوری‌خواهان برای استیضاح بایدن به دلیل «رسوایی افغانستان»

تلاش جمهوری‌خواهان برای استیضاح بایدن به دلیل «رسوایی افغانستان»
پنج‌شنبه 1 مهر 1400 - 12:02

بعد از شکست یک نماینده جمهوری‌خواه برای استیضاح جو بایدن در اولین روز ریاست جمهوری او، چهار عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان یک بار دیگر طرح استیضاح او را به این مجلس ارائه دادند.

العالم - آمریکا

«باب گیبز» عضو جمهوری‌خواه ایالت اوهایو در مجلس سنایندگان آمریکا به همراه سه هم حزبی دیگر او در این مجلس، طرح استیضاح جو بایدن را کلید زدند.

بنا بر گزارش رسانه‌های آمریکایی، باب گیبز عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا دومین تلاش قانونگذاران این حزب برای استیضاح جو بایدن را رهبری می‌کند.

به گزارش وبگاه هیل، «اندی بیگز» نماینده جمهوری‌خواه از ایالت آریزونا، «برایان بابین» از تگزاس و «رندی وبر» دیگر قانونگذار ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان از طرح استیضاح بایدن حمایت کرده‌اند.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، این دومین بار است که بندهای استیضاح بایدن از مقام ریاست جمهوری (به مجلس نمایندگان) ارائه می‌شود. اولین بار، مارجوری تیلور گرین نماینده جمهوری‌خواه ایالت جورجیا در روزی که بایدن به عنوان رئیس‌جمهور مراسم تحلیف را برگزار کرد، طرح استیضاح او را به مجلس نمایندگان ارائه داد.

بنا بر گزارش هیل، با توجه به اکثریت نسبی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح به جایی نمی‌رسد اما این موضوع نشان می‌دهد که استفاده از بندهای استیضاح در مجلس نمایندگان به شدت دو قطبی، دارد به یک رویه معمول تبدیل می‌شود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در دوره ریاست جمهوری چهار ساله خود، دوبار استیضاح شد اما در هر دو بار به دلیل تسلط جمهوری‌خواهان بر مجلس سنا از استیضاح تبرئه شد.

طبق قانون اساسی آمریکا، استیضاح ریاست جمهوری این کشور ابتدا در مجلس نمایندگان به رای گذاشته می‌شود و در صورت تصویب استیضاح با دو سوم آرای این مجلس، طرح استیضاح رئیس‌جمهور به مجلس سنای آمریکا ارجاع می‌شود.

در مجلس سنا، موضوع استیضاح رئیس‌جمهور به صورت جلسات محاکمه برگزار می‌شود و موافقان و مخالفان استیضاح، نظرات خودشان را ارائه می‌دهند و در نهایت سناتورهای مجلس سنا به گناهکاری یا بی گناهی رئیس‌جمهور رای می‌دهند. برای نهایی شدن استیضاح رئیس‌جمهور، به رای دو سوم سناتورها نیاز است.

دونالد ترامپ بار اول به دلیل رسوایی موسوم به «اوکراین گیت» مورد استیضاح قرار گرفت و در بار دوم به دلیل حمله مرگبار طرفداران ترامپ به جلسه تایید شمارش آرای ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در کنگره آمریکا، یک بار دیگر استیضاح شد.

هر چند در مجلس نمایندگان آمریکا هر دوبار استیضاح ترامپ رای آورد اما در مجلس سنا به دلیل حضور اکثریت جمهوری‌خواهان، استیضاح او ناکام ماند.

طبق گزارش هیل، جمهوری‌خواهان امیدوار هستند که در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۲۲ بار دیگر اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در دست بگیرند.

چهار عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان در طرح استیضاح بایدن، به سه بند اشاره کرده‌اند که یکی از آنها به تحولات افغانستان و خروج نظامیان آمریکایی از این کشور اشاره کرده است.

طبق طرح آنها، رفتار جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا «مستلزم استیضاح و محاکمه، برکناری از مقام و رد صلاحیت» است.

باب گیبز عضو جمهوری‌خواه ایالت اوهایو در مجلس نمایندگان آمریکا در توییتی توضیحاتی درباره سه بند استیضاح بایدن ارائه داد.

بند اول استیضاح درخواستی این چهار عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان بایدن را متهم کرده که در خصوص وضعیت مهاجرت در مرز جنوبی آمریکا «سوگند ریاست جمهوری برای اجرای صادقانه وظایف ریاست جمهوری» را نقض کرده است.

طبق بند دوم استیضاح، رئیس‌جمهور آمریکا متهم شده است که بدون مجوز و مصوبه کنگره و به رغم هشدار صریح دیوان عالی آمریکا، اصل تفکیک قوا را نقض کرده است.

در بند سوم و آخر استیضاح اعلام شده که جو بایدن د با توجه به اینکه فرمانده کل قوا است، درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مسئولانه عمل نکرده است.

جمهوری‌خواهان پیش از این بارها با اشاره به تسلط طالبان بر کابل پایتخت افغانستان و خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، مواضع و عملکرد جو بایدن و دولت او را مورد آماج انتقادات شدید قرار داده‌اند و حتی برخی چهره‌ها از قبیل از قبیل دونالد ترامپ خواستار برکناری و استعفای بایدن از ریاست جمهوری شده‌اند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها