حمایت نخست وزیر و رئیس جمهور عراق از بیانیه آیت‌الله سیستانی درباره انتخابات

حمایت نخست وزیر و رئیس جمهور عراق از بیانیه آیت‌الله سیستانی درباره انتخابات
چهارشنبه 7 مهر 1400 - 20:18

نخست وزیر و رئیس جمهور عراق با صدور پیام‌های جداگانه ضمن اعلام حمایت خود از بیانیه مرجع عالیقدر شیعه در عراق درباره انتخابات، بر تعهد خود برای حفاظت از فرایند رای گیری انتخاب اعضای پارلمان آتی عراق تاکید کردند.

العالم - عراق

نخست وزیر و رئیس جمهور عراق حمایت خود را از بیانیه مرجع عالیقدر شیعه در عراق در خصوص انتخابات این کشور اعلام کردند.

به گزارش موازین نیوز، «مصطفی الکاظمی» در توییتر گفت: ما با مسئولیت بزرگی، بیانیه آیت الله سید علی سیستانی (دام ظله) در مورد انتخابات با مضامین والای ملی و انسانی آن را دریافت کردیم.

وی افزود:ما بر پایبندی نهادهای دولتی به حفاظت از فرآیند انتخابات تاکید می‌کنیم و از نامزدها می‌خواهیم به قانون و مقررات پایبند باشد و رای دهندگان را هم به مشارکت گسترده و انتخاب درست دعوت می‌کنیم.

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق هم در توییتر گفت: فرمایشات آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه در عراق درباره انتخابات، برخاسته از موضع ملی او در شرایط حساس کنونی در دفاع از وطن و پیروزی شهروندان است و از همین رو بر ضرورت تضمین اراده آزاد عراقی‌ها و مشارکت گسترده آنها تاکید می‌کند تا نواقص موجود در نظام حکومتی اصلاح شد و به سمت اصلاحات مطلوب حرکت کنیم.

دفتر آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه در عراق امروز چهارشنبه بیانیه‌ای را درباره انتخابات پارلمانی پیش روی این کشور صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: مرجع عالیقدر شیعه همه را تشویق می‌کند تا آگاهانه و مسئولانه در انتخابات آینده شرکت کنند، هرچند این انتخابات بدون هیچ گونه کاستی نیست؛ اما این سالم‌ترین راه برای عبور کشور به آینده‌ای است که امید می‌رود بهتر از گذشته باشد و از طریق آن از خطر افتادن در ورطه هرج و مرج و بن بست سیاسی جلوگیری به عمل می‌آید.

آیت الله سیستانی تاکید کرد: رای دهندگان عزیز باید از تجربیات گذشته درس بگیرند و از ارزش آرای خود و نقش مهم آن در شکل گیری آینده کشور آگاه باشند؛ بنابراین از این فرصت مهم برای ایجاد تغییرات واقعی در اداره کشور استفاده کنند و دستان فاسد و ناتوان را از پست‌های اصلی حکومت حذف کنند.

مرجع عالیقدر شیعه در عراق گفت: این امر در صورتی امکان پذیر است که افراد آگاه دوشادوش یکدیگر در رای گیری مشارکت فعال داشته باشند و انتخاب‌های خوبی انجام دهند. در غیر این صورت، شکست پارلمان‌های قبلی و دولت‌های ناشی از آنها تکرار می‌شود و پشیمانی فایده‌ای ندارد.

در این بیانیه آمده است: مرجع عالیقدر شیعه تاکید می‌کند که مسئولین انتخابات تلاش کنند که انتخابات در فضایی مطمئن و به دور از تاثیر مسائل جانبی نظیر پول یا سلاح غیرقانونی یا مداخلات بیگانگان برگزار شود و مراقب برگزاری شفاف انتخابات باشند و از آرای رای دهندگان هم صیانت کنند؛ چرا که امانتی بر گردن آنهاست و از خداوند برای آنها توفیق مسئلت داریم.

انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق هجدهم مهر ماه جاری برگزار می‌شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها