نماینده ایران: جامعه بین‌المللی مسئولیتش را در حمایت از مردم افغانستان به درستی انجام دهد

نماینده ایران: جامعه بین‌المللی مسئولیتش را در حمایت از مردم افغانستان به درستی انجام دهد
چهارشنبه 14 مهر 1400 - 16:38

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در ژنو با تأکید بر این‌که جامعه بین‌المللی باید مسئولیتش را در حمایت از مردم افغانستان به درستی انجام دهد، گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا ظرفیت کشورهای میزبان برای حمایت از پناهندگان افغانستانی را تحت تأثیر قرار داده است.

العالم - ایران / سیاسی

در حاشیه هفتاد و دومین نشست کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان، «پیتر مائورر» رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و «فیلیپو گرندی» کمیسر عالی پناهندگان، گزارشی از آخرین اقدامات سازمان‌های مذکور در راستای رسیدگی به بحران بشردوستانه در افغانستان ارائه کردند.

* جامعه بین‌المللی باید مسئولیت خود را در خصوص حمایت از مردم افغانستان به درستی انجام دهد

«اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در ژنو در این نشست طی سخنانی بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر که همه مردم افغانستان شامل همه اقوام و مذاهب را نمایندگی کرده، حقوق بشر را محترم شمرده و رفتاری مبتنی بر حسن همجواری با کشورهای همسایه داشته باشد، تأکید کرد.

وی همچنین به تبعات منفی مداخلات نظامی در افغانستان اشاره کرد و افزود: مردم افغانستان در چنین شرایطی شایسته درک و حمایت بین‌المللی هستند. در افغانستان هیچ کمک بشردوستانه‌ای جایگزین ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان نخواهد شد و جامعه بین‌المللی باید مسئولیت خود را در خصوص حمایت از مردم افغانستان به درستی انجام دهد.

نماینده دائم ایران اضافه کرد: تبعات منفی تحریم‌های ظالمانه آمریکا ظرفیت کشورهای میزبان برای حمایت از پناهندگان افغان را تحت تأثیر قرار داده و مانع تحقق اصل همبستگی بشردوستانه در کمک به مردم افغانستان است. تحریم‌های یکجانبه موجب شده است که بسیاری از تلاش‌های بازیگران بشردوستانه برای تأمین نیازها و مایحتاج آوارگان با مخاطرات جدی مواجه شود و عملا در زمان مناسب در دسترس پناهجویان و بی‌جاشدگان قرار نگیرد.

وی گفت:‌آمریکا اگر نمی‌تواند مشکلی را حل کند، لااقل بیش از این آسیب نزند.

* هشدار نسبت به وضعیت بسیار نامطلوب بشردوستانه در افغانستان

پیتر مائورر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به افغانستان اظهار داشت: اصل مهم در ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ارائه غیر مشروط این کمک‌ها است.

وی افزود: ما در تعاملاتی که با طالبان داشتیم از آنان خواسته‌ایم طوری عمل کننده که کمک‌ها و حمایت‌های بشردوستانه بین‌المللی به بهبود وضعیت زندگی مردم در افغانستان منتهی شود.

مائورر در بخش دیگری از سخنان خود ضمن هشدار نسبت به وضعیت بسیار نامطلوب بشردوستانه در افغانستان، خواستار کمک جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از فروپاشی نظام بهداشت و سلامت و نیز تأمین حداقل مایحتاج غذایی برای مردم شد.

* تقدیر از حمایت ایران از پناهندگان افغان به ویژه در شرایط دشوار همه گیری کرونا

فیلیپو گرندی، کمیسر عالی پناهندگان در این نشست ضمن ارائه گزارشی از سفر خود به پاکستان و افغانستان گفت: اوضاع بشردوستانه در افغانستان شکننده و رو به وخامت است. ما ضمن درخواست برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به افغانستان باید برنامه ریزی کنیم که ارائه این کمک‌ها بتواند به صورت پایدار مشکلات بشردوستانه در افغانستان را مرتفع کند.

وی همچنین ضمن تأکید بر ضرورت تعامل با کلیه طرف‌ها در موضوع افغانستان، خواستار سرمایه گذاری و تأمین مالی سریع، بدون شرط از سوی حامیان مالی بین‌المللی شد.

گرندی در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از حمایت ایران از پناهندگان افغان به ویژه در شرایط دشوار همه گیری کرونا، گفت: لازم است تعهدات جامعه بین‌المللی برای پشتیبانی ظرفیت ایران و پاکستان به عنوان میزبانان عمده پناهندگان افغان تقویت شود.

* تحریم‌ها نباید مانعی برای ارائه کمک حمایت‌های بشردوستانه از پناهندگان و آوارگان ایجاد کند

کمیسر عالی پناهندگان و رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در واکنش به سخنان سفیر ایران، تصریح کردند که تحریم‌ها نباید مانعی برای ارائه کمک حمایت‌های بشردوستانه از پناهندگان و آوارگان ایجاد کند و در وضع رژیم‌های تحریمی باید شرایط و استثنائات بشردوستانه به صورت جدی مدنظر قرار گیرد.

گفتنی است نشست جانبی گفت‌وگو در خصوص افغانستان، در حاشیه اولین روز هفتاد و دومین نشست کمیته اجرایی کمیسیاری عالی پناهندگان در روز ۱۲ مهر ۱۴۰۰ با حضور سفرا و نمایندگان دائم کشورهای عضو کمیته اجرایی در ژنو برگزار شد و ۱۰ نفر از نمایندگان دائم از جمله سفیر کشورمان نزد سازمان ملل در ژنو به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص بحران بشردوستانه افغانستان پرداختند.

کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان از ١٠٧ کشور عضو سازمان ملل تشکیل شده و کشورمان از سال ١٩٥٥ عضو این کمیته است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها