اعلام مخالفت حماس با هرگونه عضویت ناظر رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا

اعلام مخالفت حماس با هرگونه عضویت ناظر رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا
دوشنبه 26 مهر 1400 - 21:28

عضو دفتر سیاسی حماس دوشنبه شب تأکید کرد که حماس موافقت هر کشور عربی با موضوع پذیرش رژیم صهیونیستی به عنوان عضو ناظر در اتحادیه آفریقا را به شدت محکوم می‌کند.

العالم ـ فلسطین اشغالی

بنابر گزارش تارنمای اینترنتی روزنامه "القدس العربی"، موسی ابومرزوق عضو دفتر سیاسی حماس، در رشته توئیتی نوشت: ما به شدت تأیید هر کشوری برای پذیرش دشمن اسرائیلی به عنوان عضو ناظر در اتحادیه آفریقا را محکوم می‌کنیم.

ابومرزوق در ادامه نوشت: ما از مواضع متمایز الجزائر، نیجریه و آفریقای جنوبی در این خصوص قدردانی می‌کنیم.

وی در توئیت خود از کشورهای آفریقایی خواست با اعطای این عضویت [ناظر] به یک «رژیم استعماری» مخالفت کنند.

شورای اجرایی اتحادیه آفریقا در دوره اخیر خود که روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته برگزار شد، موضوع اعطای عضویت ناظر به رژیم صهیونیستی را بررسی کرده بود، اقدام جنجال برانگیزی که موسی فکی رییس کمیسیون این اتحادیه در ماه ژوئیه گرفته بود.

این تصمیم فکی با مخالفت الجزایر و برخی کشورهای آفریقایی روبرو شد و وی متهم شد شد که بدون رایزنی و مشورت با اعضا دست به یک تصمیم‌گیری فردی زده است.

به گزارش ایرنا، در واکنش به این اقدام، «رمطان لعمامره» وزیر امور خارجه الجزائر در سخنانی گفته بود که بسیاری از کشورها به ویژه الجزائر با این تصمیم تأسف‌بار و خطرناک مخالفت و از منافع عالی آفریقا مبنی بر وحدت ملت‌های آن حمایت کردند.

لعمامره خاطرنشان کرد که وزرای خارجه کشورهای آفریقا به مدت چند ساعت این موضوع جنجالی که «موسی فکی» ریس کمیسیون اتحادیه آفریقا مطرح کرده بود، بررسی کردند و دودستگی عمیق بین اعضا مشخص شد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها