آژیر خطر و سامانه سی-رام در سفارت آمریکا در بغداد فعال شد+عکس

آژیر خطر و سامانه سی-رام در سفارت آمریکا در بغداد فعال شد+عکس
سه شنبه 27 مهر 1400 - 14:55

منابع رسانه‌ای از شنیده شدن صدای یک انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد و فعال‌شدن سامانه سی-رام و آژیرهای خطر این سفارت‌خانه همزمان با آغاز تظاهرات در نزدیکی ورودی‌های منطقه سبز خبر دادند.

العالم - عراق

منابع رسانه‌ای عراقی از به صدا درآوردن آژیرهای خطر در سفارت آمریکا در بغداد و آزمایش سامانه پدافندی«سی-رام» (C-RAM) که موجب هراس ساکنان مناطق نزدیک به این سفارت‌خانه شد، خبر دادند.

پایگاه خبری شبکه «آفاق» در خبری فوری از شنیده شدن صدای یک انفجار در نزدیک سفارت آمریکا و سپس به صدا درآمدن آژیرهای خطر در این سفارت‌خانه خبر داد.

کانال تلگرامی «صابرین» نیز از فعال‌شدن سامانه سی-رام در سفارت آمریکا و به صدا در‌آمدن آژیرهای خطر خبر داد و نوشت که در سایه رعب و وحشت ایجاد شده در داخل منطقه سبز، سفارت آمریکا در بغداد درهای خود را بست.

همزمان با انتشار این خبر، برخی منابع خبری از بستن کلیه ورودی‌های منطقه سبز بغداد به روی معترضان به نتایج انتخابات اخیر پارلمانی عراق خبر دادند. این در حالی است که از ظهر امروز شمار زیادی از ساکنان بغداد مانند روز گذشته در نزدیکی ورودی‌های منطقه سبز تجمع کرده‌اند و با رد نتایج اعلامی انتخابات پارلمانی، خواستار شمارش دستی آراء هستند.

هنوز سفارت آمریکا یا دولت عراق توضیحی در خصوص شنیده شدن صدای انفجار یا فعال‌شدن سامانه پدافندی آمریکا در منطقه سبز در تایید یا رد اخبار منتشر شده ارائه نکرده‌اند. اما کانال خبری صابرین تصاویری از شلیک گلوله‌های سامانه پدافندی سفارتخانه مذکور و اصابت یکی از گلوله‌ها به خودروی یکی از شهروندان در «الجادریه» منتشر کرد.

پایگاه خبری المعلومه نیز از شلیک چهار گلوله از سامانه سی‌رام به سوی مناطق مسکونی نزدیک سفارت بغداد خبر داد.

سفارت آمریکا واقع در منطقه سبز بغداد اغلب به عنوان بخشی از تمرین امنیتی، سامانه پدافندی و آژیرهای هشدار را فعال می‌کند و موجب ایجاد هراس در قلب ساکنان مجتمع‌های مسکونی واقع در نزدیکی این سفارتخانه می‌شود. امری که با اعتراض طیف‌‌ها و گروه‌های سیاسی مختلف عراق همراه است. زیرا آزمایش سامانه دفاعی آمریکا در منطقه مسکونی بغداد اقدامی تحریک‌آمیز و مخالف قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.

سفارت آمریکا در بغداد، با مساحت ۱۷۰ کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین سفارتخانه در سطح جهان است که به اعتقاد ناظران هزاران جاسوس در آن فعالیت دارند. با این وجود دولت عراق تاکنون هیچ بیانیه‌ای درباره این اقدامات سفارت آمریکا اعم از اجرای تمرینات و تیراندازی به ویژه آزمایش سامانه دفاع هوایی سی-رام در مرکز بغداد صادر نکرده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها