طالبان: رهبران شورای مقاومت ملی افغانستان از گذشته درس بگیرند

طالبان: رهبران شورای مقاومت ملی افغانستان از گذشته درس بگیرند
شنبه 1 آبان 1400 - 17:23

طالبان در واکنش به ایجاد شورای مقاومت ملی گفت که رهبران این شورا باید از گذشته درس بگیرند و بعد از این هیچ فردی نمی‌تواند تحت عنوان مقاومت و هر نام دیگری، افغانستان را تهدید کند.

العالم - جهان اسلام

«ذبیح الله مجاهد»، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی دولت موقت طالبان، به تشکیل شورای ملی مقاومت واکنش نشان داد.

مجاهد گفت: رهبران این شورا باید از گذشته درس بگیرند و بعد از این هیچ فردی نمی تواند تحت عنوان مقاومت و هر نام دیگری، افغانستان را تهدید کند.

وی افزود: جنگ در افغانستان پایان یافته، اما کسانی که خواهان جنگ هستند، ملت در برابرشان قرار خواهد گرفت.

سخنگوی طالبان خطاب به رسانه‌ها تاکید کرد: حالا دیگر هیچ فرصتی برای فعالیت‌های تخریبی وجود ندارد، بهتر این است که آنان همانند دیگر افغان‌ها به زندگی عادی برگردند.

وی تاکید کرد: اکنون مردم افغان پس از 40 سال از جنگ رهایی یافته و این افراد نیز باید از گذشته درس گرفته و دست از آزار و اذیت مردم بردارند.

این در حالی است که پنج نفر از رهبران احزاب مختلف افغانستان از تشکیل «شورای عالی مقاومت ملی» در خارج از این کشور، با هدف مبارزه با طالبان خبر دادند.

عطامحمد نور، رهبر شاخه انشعابی حزب جمعیت اسلامی، عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی، عبدالرسول سیاف، رهبر حزب دعوت اسلامی، یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری و محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان از اعضای اصلی این شورا هستند.

این شورا با انتشار یک بیانیه غیررسمی اعلام کرد که فعالیت‌هایش در دو حوزه سیاسی و نظامی تقسیم‌بندی شده و در هر دو بخش فعالیت خواهد کرد. اعضای این شورا البته می‌گویند که ترجیح می‌دهند با گفتگو و مذاکره و صلح و ثبات به اهداف خود دست یابند.

اعضای این شورا از کشورهای جهان خواسته‌اند از به رسمیت شناختن طالبان و کابینه این گروه خودداری کنند و از مردم افغانستان برای رسیدن به صلح و تامین حقوق گروه‌های مختلف از جمله زنان و اقلیت‌های دینی و قومی حمایت کنند.

عبدرب رسول سیاف و عطامحمد نور روز گذشته در صفحات رسمی فسبوک خود نوشتند که این شورا به هدف گفت‌وگو با طالبان از سوی شماری از احزاب و شخصیت‌های سیاسی ایجاد شده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها