رئیس نظامی سودان ۶ سفیر منتقد کودتا را برکنار کرد

رئیس نظامی سودان ۶ سفیر منتقد کودتا را برکنار کرد
پنج‌شنبه 6 آبان 1400 - 14:41

به دنبال دیدار سفرای سودان در آمریکا، فرانسه، اتحادیه اروپا، انگلیس، آلمان و نروژ با نخست وزیر برکنار شده، رئیس شورای انتقالی سودان از برکناری این سفرا خبر داد.

العالم - آفریقا

به نقل از روسیا الیوم، این سفرا پس از دیدارشان با عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان که توسط نظامیان برکنار و مدتی در حبس خانگی بود، در بیانیه‌ای تاکید کردند، نخست وزیر سودان و دولت وی را به عنوان رهبران قانونی دولت انتقالی به رسمیت می‌شناسند و خواستار آزادی فوری همه بازداشت شدگان سیاسی شدند.

تلویزیون رسمی سودان پس از این دیدار اعلام کرد، عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی انتقالی، شش سفیر سودان در آمریکا، اتحادیه اروپا، قطر، چین، فرانسه و رئیس هیات سودان در ژنو را برکنار کرد.

یک منبع دیپلماتیک گفت، سفرای سودان در ۱۲ کشور به دست گرفتن قدرت از سوی ارتش را رد کردند.
این منبع افزود، عبدالله حمدوک ، نخست وزیر برکنار شده سودان همچنین بر پایبندی خود به اهداف کودتا علیه عمر البشیر، رئیس جمهور سابق در سال ۲۰۱۹ تاکید کرد و نسبت به "استفاده از خشونت علیه معترضان" هشدار داد.

پس از آنکه عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی انتقالی، پس از کودتای ارتش علیه دولت، از حضور حمدوک در خانه‌اش خبر داد، دفتر حمدوک روز سه شنبه بازگشت او به خانه‌اش را تایید کرد.

البرهان گفت: حمدوک به زندگی عادی خود ادامه می‌دهد و او سالم بوده و آسیبی ندیده است. اما برای حفظ امنیتش او را دور کردند. حال او خوب است و امروز به خانه خود بازخواهد گشت. وی ادامه داد: حمدوک به دلیل محدودیت‌های سیاسی قادر به فعالیت آزادانه نبود.

یک منبع نزدیک به نخست وزیر برکنار شده سودان به نقل از وی گفت، عبدالله حمدوک همچنان به تحول دموکراتیک مدنی در این کشور متعهد است.

با اعلام انحلال دولت و قرار دادن اعضای آن در حبس خانگی، خارطوم، پایتخت سودان، شاهد درگیری میان نیروهای امنیتی و نظامی از یک سو و تظاهرکنندگان مخالف تسلط ارتش بر قدرت بود.

هشام فقیری، رئیس پزشکی قانونی سودان امروز(پنجشنبه) گفت، هفت معترض از زمان قدرت گرفتن ارتش در روز دوشنبه گذشته کشته شدند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها