تل‌آویو زیر ذره‌بین

تل‌آویو زیر ذره‌بین
پنج‌شنبه 6 آبان 1400 - 22:07

شرکت «مپ‌باکس» تصاویر با جزئیات بالا و تا فاصله پنجاه سانتی‌متری از فلسطین اشغالی را به مشترکان سرویس خود ارائه کرد.

العالم - فلسطین اشغالی

در حالی‌که رژیم‌صهیونیستی سال‌ها سعی داشت با فشار بر شرکت‌های ارائه‌دهنده تصاویر ماهواره‌ای از انتشار تصاویر بسیاری از مناطق فلسطین اشغالی ممانعت کند، اما شرکت آمریکایی «مپ‌باکس» تصاویر با جزئیات بالا و تا فاصله پنجاه سانتی‌متری از فلسطین اشغالی را به مشترکان سرویس خود ارائه می‌کند.

به گفته برخی از مشترکان مپ‌باکس، تصاویر جدید از فلسطین اشغالی بدون حذفیات هستند، به‌گونه‌ای که نیروگاه و تأسیسات اتمی «دیمونا» در صحرای نقب نیز از فاصله نیم‌متری قابل مشاهده است.

شرکت «مپ‌باکس» مستقر در واشنگتن و سان‌فرانسیسکو در خبری اعلام کرد که از روز ۲۶ اکتبر، دسترسی مشترکان خدمات این شرکت به تصاویر واضح از تمام مناطق فلسطین اشغالی امکان‌پذیر خواهد بود.

در بیانیه این شرکت آمده است: «ما اکنون جزئیات [نقشه‌ها و تصاویر] اسرائیل و فلسطین را چهار برابر کردیم. این تصویربرداری جدید، تصاویری با بالاترین وضوح موجود برای برنامه‌ریزی پیاده‌روی، بررسی تحویل گرفتن کالاها، یا پیمایش بین شهرها را به مشتریان ما ارائه می‌دهد».

مپ‌باکس درباره اهمیت سرویس جدید خود توضیح داد: «پیش از این، متمم قانونی موسوم به «کایل-بینگامان»، شرکت‌های آمریکایی را از ارائه تصاویر با وضوح بیشتر از ۲ متر در هر پیکسل از این منطقه منع کرده بود.

این قانون در سال ۲۰۲۰ تغییر کرد و محدودیت جدید ۴۰ سانتی‌متر تعیین شد. ما با شریک تصویرسازی خود، مَکسار، همکاری کردیم تا محصول تصویری آنها از فاصله ۵۰ سانتی‌متری بنام Vivid را ارائه کنیم تا با به‌روزرسانی جهانی تصاویری که در اواخر سال ۲۰۲۰ تهیه کردیم، سازگاری داشته باشد».

این شرکت آمریکایی همچنین افزود:‌«وضوح بهبود یافته [تصاویر از فلسطین اشغالی]، جزئیات بیشتری را برای ساختمان‌ها، جاده‌ها و شرایط طبیعی ارائه می دهد. ماهیت جدید [نقشه‌ها] نمای کنونی جدیدتری را با استفاده از تصاویری که در تابستان ۲۰۲۱ جمع آوری شده ارائه می‌دهد. ترکیب این تصاویر با زمین یک چشم انداز سه‌بعدی منحصر به فرد را با جزئیات عالی ارائه می‌دهد».

مپ‌باکس، شرکت آمریکایی ارائه‌دهنده نقشه‌های آنلاین سفارشی برای وب‌سایت ها و برنامه‌های مختلفی است که از سال ۲۰۱۰، در پاسخ به گزینه‌های محدود ارائه شده توسط شرکت‌های تصویربرداری ماهواره‌ای مانند «گوگل مپس»، به سرعت جایگاه نقشه‌های سفارشی را گسترش داد.

از اکتبر ۲۰۲۰، مپ‌باکس به ارزش یک میلیارد دلاری رسیده است.

نمونه‌هایی از تصاویر و نقشه‌های جدید این شرکت که به‌صورت رایگان و آفلاین در خبر ارائه سرویس جدید منتشر شده است.

فارس /

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها