شب دوم مراسم منطقه سبز بغداد؛ این بار مالکی، زیدان و فیاض هم آمدند

شب دوم مراسم منطقه سبز بغداد؛ این بار مالکی، زیدان و فیاض هم آمدند
يکشنبه 16 آبان 1400 - 20:08

بعد از مراسم شب گذشته برای گرامیداشت کشته شدگان اعتراضات اخیر این بار چند چهره برجسته سیاسی عراق در کنار قیس الخزعلی در مراسم و خیمه های برپا شده معترضان متحصن حاضر شدند؛ خیمه هایی که دو شب پیش آتش زده شد.

العالم - عراق

قیس الخزعلی امشب باز هم در منطقه سبز بغداد و چند صد متر دورتر از سفارت آمریکا به استقبال سیاسیونی رفت که برای همبستگی با معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی و قربانیان به چادرهای متحصنان پا گذاشتند.

این بار، قیس الخزعلی به فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون و فالح الفیاض رئیس هیات حشد الشعبی خوشامد گفت.

در این مراسم، سید محمد الطباطبایی معاون دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق، اعضای ائتلاف الصادقون، خالد العبیدی عضو تحالف العزم (به ریاست محمد الحلبوسی) و تعدادی دیگر از شخصیت های سیاسی نیز حضور یافتند.

شب گذشته، معترضان در دروازه منطقه سبز بغداد پس از به آتش کشیده شدن خیمه های تحصن آنان در جمعه شب، باز هم اقدام به برپایی چادرها کردند و این بار سران برخی جریان های سیاسی عراقی نیز در چادر متحصنان حضور یافتند.

تظاهرات کنندگان عراقی این بار چادرهای تحصن خود را از سمت دروازه وزارت برنامه ریزی عراق برپا کرده اند.

امشب نیز، تحصن مسالمت آمیز معترضان از سر گرفته شد و شخصیت های سیاسی عراقی نیز خود را به نزدیک منطقه سبز بغداد رساندند، جایی که جمعه با صدای مکرر گلوله و چادرهای شعله ور و فریادهای معترضانی پر شده بود که هدف گلوله قرار می گرفتند اما نمی دانستند از کجا و به دست چه کسی؟ هنوز هم نمی دانند و به همین دلیل مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق کمیته حقیقت یابی را با همراهی الحشد الشعبی تشکیل داد تا مشخص شود چه طرف هایی پشت صحنه تیراندازی مرگبار هستند.

«قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق عراق عصر روز گذشته نیز مجلس عزایی را به مناسبت گرامیداشت کشته شدگان قربانیان اعتراضات اخیر برگزار کرد. گفته می شود ۵ تن در اعتراضات کشته و نزدیک به ۳۰۰ نفر زخمی شده اند.

در کنار قیس الخزعلی، هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح، حسن سالم عضو ائتلاف الفتح و ابوالاء الولایی از شاخص ترین چهره های سیاسی عراق بودند که در مراسم روز شنبه در کنار متحصنان حاضر شدند.

«ابوفدک المحمداوی» (الخال) رئیس هیات الحشد الشعبی نیز از شخصیت های شاخص حاضر در مراسم مقابل منطقه سبز بود.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق بامداد روز شنبه، دستور تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره اعمال خشونت در اعتراض‌های روز گذشته (جمعه) علیه معترضان در نزدیکی منطقه سبز بغداد را با تاکید بر حضور اعضای امنیتی الحشد الشعبی صادر کرد.

هسته اطلاع رسانی امنیتی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد نخست وزیر عراق به فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور دستور داد کمیته حقیقت یابی درباره خشونت‌های اعمال شده در تظاهرات عصر روز جمعه با حضور اعضای امنیتی الحشدالشعبی تشکیل شود.

بنابر این بیانیه که خبرگزاری رسمی عراق (واع) نیز آن را منتشر کرده است، کمیته مذکور فورا تشکیل شد و کار خود را برای کشف علل و پیامدهای منجر به «شهادت و مجروحیت تعدادی از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی» و نیز تحویل مقصران به مراجع قانونی به علت قصور یا سرپیچی از دستورات صریح فرمانده کل نیروهای مسلح مبنی بر «عدم شلیک گلوله تحت هیچ شرایطی» به معترضان، آغاز کرد.

الکاظمی همچنین دستور پرداخت غرامت قربانیان را صادر و تاکید کرد که شخصا و به طور مستقیم بر روند فعالیت کمیته تحقیق و تدابیر مطلوب برای احقاق حق قربانیان نظارت خواهد کرد.

معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی اخیر عراق که معتقدند در روند و نتایج انتخابات دستکاری شده است، عصر روز گذشته (جمعه) با نیروهای امنیتی عراق در ورودی منطقه سبز بغداد درگیر شدند.

صدای شلیک گلوله برای متفرق کردن معترضان چند دقیقه ادامه یافت و نیروهای امنیتی برای عقب راندن جمعیت تظاهرات کننده از منطقه سبز بغداد با شلیک هوایی و گاز اشک آور تلاش کردند معترضان را متفرق کنند اما در این میان طرف هایی ناشناس نیز در اقدامی خونبار به سوی معترضان آتش گشودند.

برخی منابع در اخبار اولیه گفتند که یک نفر در جریان درگیری معترضان با نیروهای امنیتی مستقر در ورودی های منطقه سبز بغداد کشته شده و ۳۰ نفر مجروح شده اند. در ادامه برخی منابع دیگر از کشته شدن ۳ معترض خبر دادند و برخی رسانه ها نیز به ۵ کشته اشاره کردند در حالی که وزارت بهداشت عراق در ابتدا، تعداد مجروحان را ۱۲۵ نفر، بدون مورد فوتی اعلام کرد.

با گذشت حدود سه هفته از برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق که انتظار می رفت به یکسال بحث و جدل پساانتخابات ۲۰۱۸ این کشور خاتمه دهد و با وجود التهاب ها و تحولات چند روزه پشت دروازه های منطقه سبز بغداد، همچنان اوضاع سیاسی عراق برغم دیدارهای متعدد سران سیاسی، شاهد رکود و حرکت درجا است.

معترضان به دستکاری نتایج انتخابات پارلمانی عراق همچنان خیمه های تحصن را در پشت منطقه امنیتی سبز در مرکز بغداد و در برابر مقر هیات دولت این کشور و سفارتخانه های آمریکا و انگلیس تقویت کردند؛ چادرهایی که دیشب به آتش کشیده شد. رایزنی ها نیز برای تشکیل فراکسیون بزرگ و تشکیل دولت به بعد از تعیین تکلیف نتایج نهایی انتخابات و رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی موکول شده است.

گروه‌های سیاسی معترض و معترضان متحصن در پشت دیوارهای منطقه امنیتی سبز بغداد در انتظار رسیدگی جدی کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق به شکایت‌های قانونی به دستکاری نتایج انتخابات هستند و همین امر، باعث شده تا دیگر گروه‌های سیاسی، رایزنی برای تشکیل فراکسیون بزرگ و تشکیل دولت جدید را به بعد از تعیین تکلیف نتایج نهایی انتخابات دهم اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) موکول کنند.

«هیات هماهنگی جریان‌های سیاسی معترض به نتایج اولیه انتخابات عراق» پیش تر اعلام کرده بود که تا روشن نشدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی و رسیدگی به شکایت ها، از هرگونه رایزنی درخصوص تشکیل فراکسیون بزرگ و دولت آتی خودداری می کند.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها