دیدار العامری و حلبوسی؛ دو ائتلاف شیعه و سنی عراق دعوت به آرامش کردند

دیدار العامری و حلبوسی؛ دو ائتلاف شیعه و سنی عراق دعوت به آرامش کردند
چهارشنبه 19 آبان 1400 - 02:56

«هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» عراق در دیدار با «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان سابق و ائتلاف کنونی «التقدم» عراق ضمن تاکید بر ضرورت آرامش بخشی به اوضاع کشور، ابراز اطمینان کرد که دستگاه قضایی عراق با پرونده های جاری عادلانه و با شجاعت تعامل خواهد کرد.

العالم-العراق

العامری در عصر امروز سه شنبه در دفتر خود با الحلبوسی دیدار کرد و روسای دو ائتلاف شیعی و اهل سنت عراق بر ضرورت تلاش برای آرام کردن اوضاع تاکید کردند.

دو طرف بر این نکته توافق دارند که «مرحله فعلی عراق، تحمل تنش بیشتر را ندارد» و «باید برای مواجهه با چالش ها، همکاری و همبستگی را تقویت کرد.»

در همین حال، هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح در بیانیه ای نوشت: همگان را به آرامش رسانه ای (تنش زدایی) دعوت می کنم و امور را به دستگاه قضایی و کمیته های فنی تشکیل شده برای تعیین تکلیف حوادث اخیر شامل تعرض به معترضان مسالمت آمیز و هدف قرار دادن منزل نخست وزیر بسپارند.

العامری افزود: همه ما به دستگاه قضایی، عدالت و شجاعت آن اطمینان داریم بنابراین از همگان انتظار داریم به آرامش التزام داشته باشند زیرا اوضاع در عراق بیش از این تحمل تنش ندارد.

رئیس ائتلاف الفتح تصریح کرد: حفاظت از امنیت و ثبات، مسئولیت همه است؛ خداوند عراق و اهل آن را از حیله دشمنان حفظ کند.

چند ساعت پیشتر، «قیس الخزعلی» دبیر کل جنبش «عصائب اهل الحق» در گفتگو با شبکه «الجزیره» بر این موضوع تاکید کرد که «هدف قراردادن منزل نخست وزیر به معنای هدف قراردادن حکومت عراق است.»

الخزعلی این را هم گفت که «ما نسبت به تلاش برای ترور کاظمی مشکوک هستیم و به روایت رسمی در این خصوص اطمینان نداریم».

دبیر کل عصائب اهل الحق توضیح داد: به نظر ما طرف سومی در این ماجرا دست دارد و احتمال اقدام اسرائیل با هماهنگی آمریکا وجود دارد.

قیس الخزعلی تاکید کرد: ما خواستار انجام یک تحقیق فنی و دقیق در این زمینه هستیم و اینکه ادله موجود در خصوص تلاش برای ترور کاظمی رسیدگی شود... زیرا اتهاماتی که در این زمینه زده می شود مردود است و به همین دلیل ما خواستار انجام یک تحقیق مستند هستیم.

الخزعلی بر این موضوع تاکید کرد که «قصد نداریم بدون جریان صدر، تشکیل دولت بدهیم.»

الخزعلی از بیت شیعی عراق هم فراتر رفت و گفت: واقعیت موجود این ضرورت را ایجاب می کند که همه طرف ها توافق کنند نه فقط طرف شیعی.

از سوی دیگر، روز سه شنبه، جریان صدر با اعلام اینکه تحولات روزهای اخیر عراق روند تشکیل دولت را تسریع کرده است، از توافقاتی سیاسی برای تشکیل دولت جدید در عراق خبر داد.

«عصام حسین» از رهبران جریان صدر در سخنانی گفت: حوادثی که در روزهای گذشته در عراق رخ داده است به روند تشکیل دولت سرعت خواهد بخشید.

وی در عین حال تصریح کرد: تشدید تنش ها بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی و هدف قرار دادن منزل مصطفی الکاظمی، بدین معناست که برخی می خواهند عراق به سمت درگیری سوق داده شود.

عصام حسین درباره گفتگوهای مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، با دیگر گروه ها نیز گفت: تنها اعلام فراکسیون بزرگ تر پارلمان و انتخاب رئیس پارلمان باقی مانده است.

هر چند جریان صدر می گوید در نشست شب گذشته هیات چارچوب هماهنگی شیعی با سران عراق حضور نیافته است اما نمایندگان چارچوب هماهنگی احزاب شیعه عراق، شب گذشته ۱۷ آبان ۱۴۰۰ در دیدار با برهم صالح رئیس جمهور، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق برای عبور کشور از بحران جاری به توافقات مهمی دست یافته اند.

دیدار و گفت وگوی نمایندگان چارچوب هماهنگی جریان های شیعی عراق شامگاه دوشنبه با حضور برهم صالح رئیس جمهور عراق، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی برگزار شد و این نشست سه موضوع اساسی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد که شامل هدف قرار دادن معترضان و تظاهرات مسالمت آمیز، سوء قصد به منزل نخست وزیر عراق و اعتراض ها به نتایج انتخابات اخیر پارلمانی کشور است.

رهبران و احزاب هیات هماهنگ‌کننده‌ احزاب شیعی این جلسه‌ را در منزل «حیدر العبادی» رئیس ائتلاف «النصر» برگزار کردند و در پایان بیانیه ای در پنج بند منتشر شد.

بیانیه هیات هماهنگی گروه های شیعه عراق شامل بندهای زیر است:

۱-محکومیت جنایت هدف قرار دادن تظاهرات کنندگان و تکمیل تحقیقات قضایی درباره آن و محاکمه عوامل این جنایت (تیراندازی به معترضان در مقابل دروازه منطقه سبز بغداد)

۲-محکوم سازی جنایت هدف قرار دادن منزل نخست وزیر عراق، تکمیل تحقیقات درباره آن، اعزام تیم تحقیقاتی فنی ویژه شناخت همه ابعاد این جرم و سپس تحویل مسئولان این اقدام به دستگاه قضایی

۳-کاهش تنش و توقف تحریک فضای رسانه ای از همه طرف ها، پاک کردن تمام جلوه های تحریک کننده (تنش زا) در خیابان ها، حرکت به سوی آرام سازی و رفع نگرانی در مردم و ارسال پیام های اطمینان بخش به شهروندان عراقی

۴-جستجوی راه های قانونی برای بحران نتایج انتخابات که اعتماد را به همه طرف های بازگرداند؛ اعتمادی که شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته است و نیز دعوت به نشست ملی برای کنکاش در راستای ایجاد راه حل های خروج از این بحران

۵-همه طرف های حاضر در نشست، بر اشتیاق خود برای صلح مدنی و نیز رفع همه ایرادها بر اساس چارچوب های قانونی و سیاسی معمول تاکید کردند.

پیش از این گفته شد که جریان صدر نیز در این نشست نماینده ای خواهد داشت اما شورای سیاسی این جریان اعلام کرد هیچ فردی را به جلسه شامگاه دوشنبه چارچوب شیعی نفرستاده است.

همه این نشست ها و توافقات، چند روز پس از تیراندازی به معترضان تحصن کننده در نزدیکی دروازه منطقه سبز بغداد، کشته شدن ۵ تن و زخمی شدن تعدادی از معترضان و نیز پس از سوءقصد پهپادی به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق برگزار شد؛ اتفاقاتی که گره سخت تشکیل دولت آینده عراق را کورتر از پیش کرده بود.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها