واکنش آمریکا به سفر وزیر خارجه امارات به سوریه

واکنش آمریکا به سفر وزیر خارجه امارات به سوریه
شنبه 22 آبان 1400 - 06:51

دولت ایالات متحده اعلام کرد که از تلاش‌های برخی کشورهای عربی برای احیای روابط با دولت سوریه حمایت نمی‌کند و در عین حال هشدار داد که «دوستان باید به پیام‌هایی که به دمشق ارسال می‌کنند، توجه کنند».

العالم-آمریکا

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا دیشب در نشست خبری مشترک با «محمد بن عبد الرحمان آل ثانی» همتای قطر خود، به سفر چند روز پیش «عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر خارجه امارات به دمشق واکنش نشان داد و برای کشورهای عربی که قصد احیای روابط با دولت سوریه را دارند، پیام فرستاد.

وی با بیان اینکه واشنگتن از تلاش‌های برخی کشورهای عربی برای احیای روابط با دولت سوریه حمایت نمی‌کند، هشدار داد که «دوستان باید به پیام‌هایی که به دمشق ارسال می‌کنند، توجه کنند».

بلینکن در پاسخ به سوالی درباره مواضع آمریکا در قبال تلاش‌های برخی از متحدانش برای احیای روابط با دولت سوریه گفت: «ما نگران پیام‌هایی هستیم که برخی‌ها در این سفرها و دیدارها رد و بدل می‌شود».

بلینکن ادامه داد: «ما از عادی‌سازی روابط با دمشق حمایت نمی‌کنیم و می‌خواهیم تاکید کنیم که دوستان و متحدان ما باید به پیام‌هایی که در این دیدارها ارسال می‌کنند، توجه کنند».

«عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه امارات در تاریخ 9 نوامبر به دمشق سفر کرده و با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. بن زاید این سفر را دو سال بعد از بازگشایی سفارت کشورش در پایتخت سوریه انجام داده است.

ناظران معتقدند که سفر وزیر خارجه امارات به سوریه به‌معنای شکستن انزوای سوریه و محاصره‌ای است که کشورهای عربی ضد آن تحمیل کرده بودند و احتمالاً مقدمه بازگشت این کشور به اتحادیه عرب باشد و همچنین حامل چندین پیام است. شاید یکی از مهمترین پیام‌های این سفر شکست سیاست‌های آمریکا در قبال دمشق باشد.

تسنيم

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها