گزارش خبرنگار العالم از درگیری در خارطوم پایتخت سودان

گزارش خبرنگار العالم از درگیری در خارطوم پایتخت سودان
شنبه 22 آبان 1400 - 16:14

نیروهای امنیتی سودان با حمله به معترضان و ضرب و جرح آنها، به سرکوب تظاهرات در خارطوم پایتخت این کشور پرداختند.

خبرنگار العالم در سودان از درگیری در خارطوم خبر داد و گفت که نیروهای امنیتی معترضان را مورد ضرب و جرح قرار داده و در خارطوم و ام درمان برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند.

بنابر گزارش خبرنگار العالم، تظاهرات گسترده علیه شورای نظامی سودان و درخواست برای بازگشت حکومت غیرنظامیان ادامه دارد.

کمیته‌های مقاومت مردمی در خارطوم، پایتخت، روز شنبه برای حمایت از دولت غیر نظامی و مقابله با کودتاگران و درخواست برکناری نظامیان از قدرت، خواستار مشارکت در اعتراضات "خشم میلیونی"شده بودند.

به دنبال کودتای نظامی سودان در سوم آبان، گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک نخست وزیر این کشور حمله کردند و او را در بازداشت خانگی قرار دادند. گزارش‌هایی نیز در آن زمان از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شد و منابع آگاه، نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کردند.

به دنبال این اقدام نهادهای مردمی و حقوق بشری از مردم سودان خواستند که با برپایی تظاهرات به آن اعتراض کنند.

منابع خبری جمعه شب از برگزاری تظاهرات شبانه مردم سودان در اعتراض به تشکیل شورای حاکمیتی جدید در این کشور توسط «عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش خبر دادند.

برهان پنجشنبه شب فرمان تشکیل شورای حاکمیتی انتقالی جدید به ریاست خودش را اعلام کرد و محمد حمدان دقلو را به عنوان معاون خود به همراه ۱۱ نفر دیگر در این شورا منصوب کرد.

در همین حال نخست وزیر اسبق قطر با انتشار توئیتی به افشاگری پرداخت و نوشت، آنچه در سودان اتفاق افتاده و اتفاق می‌افتد چیزی به غیر از نخستین نتایج برنامه‌ریزی، همکاری و هماهنگی رژیم صهیونیستی و یک کشور عربی نیست. «حمد بن جاسم بن جابر» جمعه شب در توئیت خود خاطرنشان کرد: با علم به اینکه این کشور (عربی) در محافل عربی تبلیغ می کرد که سیاست خود را تغییر داده است و به چیزی جز اقتصاد و توسعه نمی اندیشد.

آر.تی عربی در این باره نوشت: اگرچه او (حمد بن جاسم) نام کشور عربی که از آن صحبت کرد را نبرد، اما این اظهارات با نزدیکی قابل توجه میان اسرائیل و امارات همزمان شده است که در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ با امضای یک توافق صلح، روابط دو جانبه را در چندین زمینه تقویت کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها