وزبر خارجه مالزی در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان: امیدوارم نتیجه مذاکرات وین موفقیت آمیز باشد

وزبر خارجه مالزی در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان: امیدوارم نتیجه مذاکرات وین موفقیت آمیز باشد
جمعه 5 آذر 1400 - 15:08

وزیر خارجه مالزی در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان داشتن فناوری هسته ای را حق ایران خواند و ابراز امیدواری کرد که نتیجه مذاکرات هفته آینده در وین موفقیت آمیز باشد.

العالم - ایران

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (جمعه) در گفتگوی تلفنی با «سیف الدین عبدالله» وزیر امورخارجه مالزی در خصوص روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی و جهان اسلام گفتگو کرد.

در این گفتگوی صمیمانه امیرعبداللهیان ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان به پادشاه مالزی و ابلاغ دعوت از وی برای سفر به تهران، عضویت مالزی در شورای حقوق بشر را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد تا حضور مالزی در این شورا کمکی برای توسعه حقوق بشر و برخورد با استانداردهای دوگانه حقوق بشری باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین سیاست خارجی دولت جدید ایران، بر اولویت کشورهای آسیایی در این سیاست تاکید و از آمادگی کشورمان برای گسترش روابط با مالزی در همه حوزه ها از جمله گردشگری، کشاورزی، فناوری، انرژی، علمی و دانشگاهی و همچنین آمادگی نهایی کردن موافقتنامه تجارت ترجیحی ( PTA ) بین دو کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد که کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک تشکیل شود.

* اهمیت تبادل زندانیان دو کشور

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین امضا و اجرای قراردادهای استرداد مجرمان و معاضدت قضایی بین دو کشور را مهم خواند و بر اهمیت تبادل زندانیان دو کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان از حمایت دولت مالزی از مردم مظلوم فلسطین تشکر کرد.

سیف الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی با ابلاغ سلام های گرم مقامات عالی کشور به رئیس جمهور اسلامی ایران ، به روابط گرم و دوستانه دو کشور اشاره کرد و ظرفیت های موجود برای پیشرفت و توسعه بیش از پیش روابط را در همه زمینه ها به ویژه کشاورزی، گردشگری، فناوری و همکاری علمی و دانشگاهی را مهیا و فراهم‌ خواند.

پادشاه مالزی پیش از این با ارسال پیامی پیروزی حجت الاسلام رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت و نسبت به تقویت روابط نزدیک و برادرانه ایران و مالزی در دولت سیزدهم ابراز امیدواری کرد.

وزیر خارجه مالزی با ابراز آگاهی از شرایط سخت به وجود آمده در نتیجه وضع تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، داشتن فناوری هسته ای را حق ایران خواند و ابراز امیدواری کرد که نتیجه مذاکرات هفته آینده موفقیت آمیز باشد.

دوشنبه هشتم آذر ماه وین میزبان مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) برای رفع تحریم های آمریکا است و علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ریاست هیأت ایرانی را عهده دارد و همانگونه که بارها حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه اعلام کرده ایران به دنبال یک توافق خوب است.

گفتنی است امیرعبداللهیان همچنین امروز با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات وین تلفنی گفتگو کرد.امیرعبداللهیان خطاب به بورل با بیان اینکه با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین حضور می یابیم و خواهان توافق خوب و قابل راستی آزمایی هستیم، گفت: غرب باید با رویکرد جدید و سازنده به وین بیاید.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها