تأکید کاخ سفید بر حمایت از اوکراین؛ احتمال تماس بایدن با پوتین و زلنسکی

تأکید کاخ سفید بر حمایت از اوکراین؛ احتمال تماس بایدن با پوتین و زلنسکی
شنبه 6 آذر 1400 - 17:26

هم زمان با تأکید مشاور امنیت ملی آمریکا بر حمایت از اوکراین، رئیس جمهور آمریکا نیز اعلام کرد احتمالا با همتایان روس و اوکراینی خود درباره تنش‌ها میان دو کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

العالم - آمریکا

در پی افزایش تنش میان مسکو و کی‌یف، مسئول دفتر «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین روز شنبه اعلام کرد با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید رایزنی کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «آندری یرماک» مسئول دفتر ریاست جمهوری اوکراین گفت، سالیوان در این تماس تلفنی بر حمایت «آهنین» واشنگتن از کی‌یف تأکید کرده است.

یرماک در پیامی توئیتری نوشت: «درخصوص هماهنگی تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها به توافق رسیدیم و تضمین درخصوص حمایت آهنین از حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را دریافت کردیم».

از سوی دیگر، وبگاه شبکه «تی‌آرتی» نوشت، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در جمع خبرنگاران گفته است، احتمالاً با زلنسکی و «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود درباره تنش‌ها میان دو کشور گفت‌وگو خواهد کرد.

جو بایدن نیز مانند سالیوان با تأکید بر حمایت آمریکا از آنچه تمامیت ارضی اوکراین خواهد، بیان داشت درخصوص افزایش تنش‌ها میان مسکو و کی‌یف نگران است.

این در حالی است که «کارن دانفرید» دستیار وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفته است که با مقام‌های اوکراینی درباره طرح ادعایی زلنسکی درباره کودتا علیه وی رایزنی کرده است.

دستیاور وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره گزینه‌های موجود برای مقابله با اقدام احتمالی روسیه علیه اوکراین گفت: «همانطور که می‌توانید درک کنید، همه گزینه‌ها در (قبال روسیه) روی میز هستند».

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی نیز روز جمعه تهدید کرد در صورتی که روسیه از زور علیه اوکراین استفاده کند، با پیامدهای وخیمی مواجه خواهد شد.

استولتنبرگ از روسیه خواست در تصمیم خود برای تعطیلی دفاتر ناتو و اخراج دیپلمات‌های این پیمان از مسکو تجدید نظر کند.

وی مدعی شد که روسیه تجهیزات سنگین و نیروهای رزمی زیادی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده است.

در مقابل «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت، اوکراین قصد دارد منطقه خودمختار «دونباس» را با زور تصاحب کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به نگران کننده بودن اوضاع در مناطق شرق اوکراین گفت: «افراد خیره‌سر در رژیم کی‌یف ظاهراً احساس مصونیت کامل کرده و به راه‌حل نظامی برای حل بحران داخلی اوکراین تمایل دارند».

زاخاروا در ادامه گفت: «وضعیت در منطقه درگیری رو به وخامت است. اطلاعات بیشتر و بیشتری از به کار گرفتن سلاح‌های ممنوع شده در توافق مینسک می‌رسد که از طرف ناتو به اوکراین داده شده‌اند».

پیش از این نیز مسکو به واشنگتن هشدار داده بود که تحویل تسلیحات مرگبار به اوکراین، امید برای رسیدن به صلح در دونباس را کمرنگ می‌کند.

دولت آمریکا به بهانه به افزایش فعالیت‌های نظامی روسیه و تقویت قدرت تدافعی و رزمی اوکراین، اعلام کرده که کمک ۶۰ میلیون دلاری به این کشور ارائه می‌دهد. یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت که این کمک‌ها شامل سامانه‌های ضد خودروی زرهی «جاولین» و دیگر سامانه‌های تدافعی و رزمی خواهد بود.

ایالات متحده بعد از الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و وقوع درگیری‌ها در منطقه خودمختار دونباس در شرق اوکراین، به بزرگترین تأمین‌کننده تسلیحات و تجهیزات نظامی برای کی‌یف تبدیل شده است.

چندی پیش «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین به سوالی درباره احتمال وقوع جنگ تمام عیار میان اوکراین و روسیه پاسخ داد: «فکر می‌کنم محتمل باشد». او با این حال وقوع چنین جنگی را «اشتباهی بزرگ» توصیف کرد.

«لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس نیز روز چهارشنبه در اظهاراتی مشابه گفت، حمله روسیه به اوکراین «اشتباهی بزرگ» خواهد بود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها