دستگیری سه هزار تن در ناآرامی‌های قزاقستان

دستگیری سه هزار تن در ناآرامی‌های قزاقستان
جمعه 17 دی 1400 - 14:48

بنابر اعلام وزارت کشور قزاقستان، بیش از ۳ هزار تن در جریان ناآرامی ها در اعتراض به افزایش بهای گاز در این کشور دستگیر و ۲۶ تن از نیروهای امنیتی کشته شدند.

العالم ـ آسیا

بنابر گزارش پایگاه خبری «برناما»، آمار دستگیری و قربانیان درگیری های قزاقستان را شبکه رسمی دولت این کشور موسوم به «خبر ۲۴» منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، دست کم ۱۸ تن از نیروهای نظامی زخمی شده اند. در حال حاضر نیروهای امنیتی با هدف برقرای نظم و امنیت در ۷۰ مرکز در این کشور مستقر شده اند.

معترضان در آلماتی بزرگ‌ترین شهر قزاقستان روز چهارشنبه هفته گذشته با حمله به محل سکونت رییس جمهوری این کشور، خانه او را به آتش کشیدند. همچنین در درگیری‌های روز چهارشنبه، ۸ نیروی امنیتی قزاقستان کشته شدند.

اندیشکده سیاستگذاری جهانی غیرانتفاعی آمریکایی (بازوی خصوصی شده سیاستگذاری پنتاگون) گزارشی را در سال 2019 منتشر کرده بود که در آن از ایالات متحده خواسته بود تا جنگ نیابتی را علیه روسیه در اوکراین، سوریه، بلاروس، قفقاز و آسیای مرکزی (قزاقستان) راه بیندازد.

به گزارش ایرنا، دولت قزاقستان روز چهارشنبه درمیان اعتراضات گسترده در این کشور در سراسر قزاقستان وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

به دنبال بالاگرفتن اعتراض‌ها در دو شهر بزرگ قزاقستان به علت افزایش قیمت سوخت، دولت این کشور استعفا کرد. وزارت کشور قزاقستان نیز اعلام کرد به دنبال رویدادهای ساعات گذشته در این کشور که با اعتراض‌های گسترده مردمی همراه بود، پلیس صدها تن را در ارتباط با نقض نظم عمومی بازداشت کرده است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها