تلاش واشنگتن و تل آویو برای تأمین سوخت لبنان از بیم افزایش محبوبیت ایران

تلاش واشنگتن و تل آویو برای تأمین سوخت لبنان از بیم افزایش محبوبیت ایران
يکشنبه 26 دی 1400 - 16:25

منابع صهیونیستی از موافقت آمریکا با توافق صادرات گاز به لبنان از میادین گازی فلسطین اشغالی و با عبور از خاک اردن و سوریه خبر دادند.

العالم - فلسطین اشغالی

شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی از موافقت دولت آمریکا با توافق صادرات گاز به لبنان از طریق یک لوله و با عبور از خاک اردن و سوریه خبر داد و گفت که همه این کارها با هدف جلوگیری از صادرات سوخت ایران به لبنان و بیم از افزایش نفوذ ایران، صورت می‌گیرد.

آمریکا، مصر، اردن و رژیم صهیونیستی از زمانی شروع به ارائه طرح‌های مختلف برای صادرات سوخت به لبنان کردند که حزب‌الله اولین محموله سوخت خریداری شده از ایران را وارد لبنان کرد، لبنانی که از فردای انفجار مهیب بندر بیروت (۱۴ مرداد ۱۳۹۹) با کمبود شدید سوخت مواجه شد، اما تا زمانی که سوخت خریده شده از ایران وارد لبنان نشده بود، هیچ یک از این کشورها اقدامی برای تأمین سوخت مورد نیاز لبنان نمی‌کردند.

شبکه ۱۲ رژیم اسرائیل در این باره گزارش داد که طبق طرح جدید، قرار است از میادین «تامار» و «لیفیاثان» فلسطین اشغالی که در دریای سرخ و تحت اشغال رژیم صهیونیستی واقع شده است، گاز از طریق یک خط لوله ابتدا به اردن، سپس سوریه و از آن‌جا سرانجام وارد لبنان شود.

نگرانی از افزایش محبوبیت ایران در لبنان، تا جایی است که آمریکا علی‌رغم تحریم شدید سوریه، با عبور خط لوله گاز از طریق خاک این کشور نیز موافقت کرده است و «عاموس هوچستین» فرستاده آمریکا در امور انرژی به دنبال امضای این قرارداد میان طرف‌های مختلف است. شبکه ۱۲ اسرائیل در ادامه گفت که در این طرح سعی شده با روسیه نیز همراهی شود.

همزمان طرح دیگری نیز برای انتقال گاز از مصر به اردن و سپس سوریه و از آن‌جا به لبنان وجود دارد. همچنین طرح انتقال برق از اردن به سوریه و از آن‌جا به لبنان نیز در دستور کار است و در این راستا دیدارهای مختلفی میان مقامات اردنی و سوری صورت گرفته است.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها