آمریکا خواستار جلسه شورای امنیت درباره اوکراین شد

آمریکا خواستار جلسه شورای امنیت درباره اوکراین شد
جمعه 8 بهمن 1400 - 02:03

شبکه «الجزیره» به نقل از دیپلمات‌های مستقر در سازمان ملل گزارش داد که آمریکا خواستار برگزاری جلسه علنی شورای امنیت درخصوص اوکراین برای روز دوشنبه شده است.

العالم - آمریکا

در ادامه تنش‌زایی‌های آمریکا با روسیه بر سر اوکراین و تلاش برای همراه کردن دیگر کشورهای غربی علیه مسکو، واشنگتن درخواست برگزاری جلسه شورای امنیت داد.

شبکه «الجزیره» به نقل از دیپلمات‌های مستقر در سازمان ملل گزارش داد که آمریکا خواستار برگزاری جلسه علنی شورای امنیت درخصوص اوکراین برای روز دوشنبه شده است.

«لیندا توماس-گرینفیلد» نماینده آمریکا در سازمان ملل دقایقی بعد با انتشار بیانیه‌ای در این‌باره گفت: «امروز، بعد از هفته‌ها مشورت دقیق با اوکراین و شرکایمان در شورای امنیت، ایالات متحده خواستار برگزاری نشست علنی شورای امنیت جهت گفتگو درباره یک موضوع با اهمیت حیاتی برای صلح و امنیت بین‌المللی شد؛ رفتار تهدیدآمیز روسیه علیه اوکراین و انباشت نیروهای روسی در مرزهای اوکراین و بلاروس».

در ادامه این بیانیه با تکرار ادعاهای قبلی علیه روسیه، آمده است: «بیش از یکصد هزار نیروی روس در مرز اوکراین مستقر شده و روسیه در حال انجام دیگر اقدامات ثبات‌زدا ضد اوکراین است که تهدیدی علنی برای صلح و امنیت بین‌المللی و منشور سازمان ملل است. آنچنان که ما در واکنش به تهدید جدی که امنیت و صلح اروپا و جهان را تهدید می‌کند، مسیر دیپلماسی برای تنش‌زدایی را پیگیری می‌کنیم، شورای امنیت نیز مسیری حیاتی برای دیپلماسی است».

نماینده آمریکا در ادامه افزود: «اعضای شورای امنیت باید به‌دقت حقایق را بررسی کرده و در صورت تجاوز بیشتر روسیه به اوکراین، چیزهایی را که برای اوکراین، برای روسیه، برای اروپا و برای اصول و الزامات نظم بین‌المللی در خطر است، در نظر بگیرد».

گرینفیلد در پایان مدعی شد: «اکنون زمان صبر کردن و نظاره‌گر بودن نیست. توجه کامل شورا اکنون مورد نیاز است و منتظر مباحثه‌ای صریح و هدفمند در روز دوشنبه هستیم».

از حدود دو ماه قبل رسانه‌های آمریکایی جوسازی و خبرسازی درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری میلادی را آغاز کرده و موجب تشدید تنش در شرق اروپا شده‌اند. روسیه قویا چنین ادعاهایی را رد کرده اما تأکید کرده تداوم حملات توپخانه‌ای نیروهای اوکراینی علیه مناطق خودمختار روس زبان این کشور واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

مسکو همچنین به‌منظور کاهش تنش‌ها پیرامون مسائل اوکراین، پیشنهاداتی در راستای تضمین امنیتی غربی‌ها به روسیه از جمله عدم گسترش پیمان نظامی ناتو به سمت مرزهای این کشور و خروج نیروهای ناتو از این منطقه را مطرح کرد. هفته گذشته نماینده روسیه با همتایان آمریکایی و ناتو جلسه‌ای برگزار کردند تا این پیشنهادات را بررسی کنند اما در نهایت طرف غربی این پیشنهادات را رد کرد.

روزنامه «تلگراف» نیز شامگاه چهارشنبه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که دولت انگلیس در حال بررسی استقرار صدها نظامی در شرق اروپاست تا در صورت وقوع حمله روسیه علیه اوکراین، به کی‌یف کمک کنند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها